A külszolgálatot vállalt tisztviselők körülbelül harmada nem rendelkezik a posztjának megfelelő nyelvtudással – derül ki az amerikai Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentéséből. Az először a Foreign Policy internetes oldalán megszellőztetett, majd később közzétett dokumentum szerint az amerikai érdekek érvényesítését veszélyezteti a helyi nyelvek elvártnál gyengébb ismerete. Különösen a kelet- és dél-ázsiai országokban, illetve a Közel-Keleten szolgáló tisztviselők állnak rosszul: 40 százalékuk nem felel meg a követelményeknek.
A jelentés konkrét példákat hoz arra vonatkozóan, mely esetekben jelent veszélyt a hiányos nyelvtudás: Kínában csak a hivatalos közleményeket fordítják le angolra, és az amerikai tisztviselők nem tudnak szót érteni az angolul nem beszélő kínai tudósokkal és szakértőkkel. Az Ankarában szolgálatot teljesítő diplomata csak az angol nyelvű újságokból tájékozódik, így kevés rálátása van arra, ami valóban történik az országban. Egyszer az is előfordult, hogy egy stratégiai fontosságú posztot betöltő tisztviselő a helyi informátort egy helyi alkalmazottnak kapcsolta telefonon, amellyel veszélyeztette anonimitását.
A CNS amerikai hírcsatorna az afganisztáni helyzetet emeli ki a jelentésből, amely szerint a külügyminisztérium 45, nyelvtudást megkövetelő pozíciójából mindössze 12-t tudtak az előre megszabott elvárások szerint betölteni. A többi állásban olyan emberek dolgoznak, akik nem alkalmasak a feladatra. A jelentés azt is világossá teszi, hogy a nyelvprobléma régóta jellemző a külügyi szolgálatra. A külügy sajtósa is elismerte a helyzet fonákságát, emellett kiemelte, hogy a létszám növelésével lehet megoldani a kérdést, mert lesz kit elküldeni képzésre.
Mint mondta: „Az afganisztáni nyelvkérdést – akkor az angollal kapcsolatban – már érintettük egy korábbi ajánlónkban, amikor botrány kerekedett a külügyminisztérium épületeit őrző katonák viselkedésből. Akkor derült ki, hogy az amerikai, ausztrál és dél-afrikai alkalmazottak mellett nepáliak is vannak, akik alig beszélnek angolul.”
(Forrás: gao.gov)
„Sohasem láttam ilyesmit a futballban” – kifakadt a Paksot kiejtő CFR edzője
