Welt am Sonntag (welt.de)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában T. Jungholt, T. Krauel és M. Lutz „Más országokban ezt háborúnak nevezik” címmel készített interjút Wolfgang Schäuble szövetségi belügyminiszterrel. A CDU politikusa szerint a németek továbbra is a terroristák célkeresztjében vannak. Míg Afganisztánban már végrehajtják a merényleteket, Németországban ezt mindeddig sikerült megakadályozni. Tisztában vannak azzal, hogy a Bundestag-választások kiemelkedő fenyegetettséget jelentenek, de ettől nem hagyhatja magát megőrjíteni az ország. Egyúttal kijelentette, a Bundeswehr Afganisztánban a merényletek célpontja és nem okozója. A miniszter szerint hiba lenne megnevezni az afganisztáni kivonulás időpontját. Egy ilyen bejelentéssel csak visszaélnének a tálibok éppen úgy, mint a kivonulást követelő Baloldali Párt.
Schäuble kijelentette, igen szerencsétlennek tartja Volker Rühe kijelentését, melyben katasztrófának nevezte az afganisztáni részvételt. Gerhard Schrödernek a 2015-ös kivonulási időpontot emlegető nyilatkozataival kapcsolatban pedig megemlítette, hogy kancellárként részese volt az úgynevezett petersbergi koncepció kidolgozásának, mely meghatározta az afganisztáni bevetés alapjait.
A CDU politikusa szerint a következő ciklus egyik fontos feladata lesz ama jogi helyzet felülvizsgálata, hogy minden katona fegyverhasználata után az államügyészség hivatalból megindítja ellene a vizsgálatot. Az alaptörvény szerint a Bundeswehr feladata a honvédelem. Nemzetközi jogilag pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsa és az amerikai jog alapján áll fenn a szeptember 11-i támadás elleni védekezés. „Más országban ezt háborúnak nevezik. Mi, németek két világháború borzalmas tapasztalatai után kerüljük ezt a szót” – mondta. Ebből a helyzetből kísérli meg a Baloldali Párt a komplex világpolitikai helyzetet populista céljaira kihasználni, amikor a német csapatok afganisztáni kivonulását követeli. Ez pedig a német katonák kárára vívott választási harc – jelentette ki.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A konzervatív berlini napilapban Rainer Woratschka Joschka Fischer – egy ember, egy projekt címmel beszélgetett a Nabucco-lobbistává állt volt zöldpárti külügyminiszterrel, aki a 3300 kilométeres Nabucco gázvezetéket reklámozza, mely a tervek szerint 2014-ben már Európa ellátásának öt százalékát fedezné a Kaszpi-tengeri térségből.
Fischer elmondta, hogy a Nabucco legfontosabb akadályai „lényegében politikai természetűek”. Ha a terv megvalósítása egyszerű lenne, akkor nem lenne szükség egy Fischer kaliberű politikusra – nyilatkozta Stefan Judisch, az illetékes RWE leányvállalat vezetője. Fischer feladata most az, hogy segítsen a politikai fenntartás és ellenállás leküzdésében.
Rendkívül nehéz az olyan energiaszállítókhoz fűződő kapcsolat, mint Türkmenisztán és Azerbajdzsán. Törökországgal, mely az oroszok és kínaiak felé is kiterjesztette energiapolitikai csápjait, szintén tárgyalni kell. Rendkívül „komplex“ a helyzet a földgázban gazdag Észak-Irakban, melyet feltétlenül be kell vonni az elgondolás megvalósításába. Tárgyalni kell Brüsszellel és Washingtonnal. Amennyiben megtörténtek a Bundestag-választások, nagyon fontos lesz a berlini kormány támogatása is.
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek