Hazatérnek a Kanadát megjárt cigányok

Prágában az utóbbi öt év alatt megkétszereződött a külföldiek száma – cikkezik a Lidovky.cz. Sok csehországi roma kérelmét utasították el a kanadai hatóságok – írja az iDnes.cz. A Pravda.sk arról számol be, hogy az akkreditációs bizottság vizsgálata szerint Szlovákiában a pedagógusok képzése a leggyengébb.

Horváth Bea
2009. 12. 14. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lidovky.cz

A Lidovky.cz arról cikkezik, hogy a belügyminisztérium adatai szerint jelenleg minden huszadik prágai lakos az egykori Szovjetunió valamelyik tagországából érkezett. Prágában összesen 150 ezer tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi él. Szlovákián kívül legtöbben Ukrajnából és Oroszországból érkeztek a cseh fővárosba. Az ukránok, oroszok és más szovjet utódállamokból érkezettek teszik ki a Prágában élő külföldiek felét. Míg Csehországban a regisztrált külföldiek száma átlagosan négy százalék, addig Prágában ez az arány 12 százalék. Az utóbbi öt évben a Prágában élő külföldiek száma megkétszereződött. Sokan érkeznek a fővárosba abban reménykedve, hogy ott munkát találnak.

Az Ukrajnából érkezők is dolgozni jönnek, gyakran turistavízummal érkeznek, a vízum lejártával a legtöbb esetben illegálisan dolgoznak. A férfiak általában az építőiparban találnak munkát, ez a legtöbbször szakképesítést nem igénylő segédmunka. A nők gyakran dolgoznak takarítónőként, szobalányként. A Prágában élő oroszoknak általában van tartózkodási engedélyük. Több, orosz termékeket forgalmazó üzlet és orosz tulajdonban lévő szépségszalon is nyílt az utóbbi időben, de a cseh fővárosban élő oroszoknak már saját honlapjuk, újságjuk van, több orosz nyelvű oktatási intézmény is szolgálja az itt élő orosz közösséget. Orosz diákok érkeznek a legnagyobb számban az unión kívülről Csehországba tanulni. Csehország más régióiban a Vietnamból érkezők vannak túlsúlyban.

iDnes.cz

Az iDnes.cz arról tudósít, hogy sok csehországi roma tért vissza Kanadából, miután elutasították menedékjogi kérelmüket. Az utóbbi hónapban közel 400 kérelmet utasítottak vissza a kanadai hatóságok, és feltehetően közel ugyanennyien térnek vissza, feladva a reményt, belefáradva a várakozásba. Sok beadott kérelem esetén mostanában jár le a várakozási határidő, valószínűleg ezek a családok is a visszatérés mellett döntenek. Hasonló információi vannak a kormányhivatal romaügyi osztályát vezető Gabriela Hrabanovának is. Hrabanová elmondta, hogy arra fogják kérni az önkormányzatokat, ne gátolják meg a visszatérőket abban, hogy újból beköltözhessenek korábban elhagyott otthonaikba. Információk szerint Kanada azzal indokolja a kérelmek elutasítását, hogy a helyzet megváltozott Csehországban, az ország biztonságos a roma lakosok számára.

pravda.sk

A Pravda.sk írásában arról számol be, hogy Szlovákiában a leendő pedagógusok részesülnek a legrosszabb képzésben, a legszínvonalasabb felsőoktatási intézmények pedig az orvosi karok. A lap Ján Mikolaj oktatási miniszterrel készített interjút annak kapcsán, hogy a minisztérium megbízásából akkreditációs bizottság vizsgálta az egyes egyetemeket és szakokat. A vizsgálatot nemzetközi kritériumok alapján végezték.

Az orvosi mellett a legjobbak között vannak az építészeti, gépipari, építőipari, elektrotechnikai karok. A gyengébbek közé tartoznak a szociális munkásokat képző intézmények és egyes gazdasági karok. A vizsgált szempontok alapján a leggyengébbek a pedagógiai karok, de egyértelműen nem mondható ki, hogy ezekbe az intézményekbe csak gyengébb képességű diákok jelentkeznek, mert például az angoltanári szakra nehéz bekerülni. A pedagógusok megítélése az egyes országokban az adott ország társadalmi klímájáról is képet ad. Míg Finnországban az emberek tudatában vannak annak, hogy milyen fontos a gyermekeik megfelelő nevelése, ezért tudni akarják azt is, kik foglakoznak napközben gyerekeikkel, addig mintha ez Szlovákiában mindegy lenne a szülőknek – mondta Ján Mikolaj.

A gyengébb egyetemeknek, karoknak ahhoz, hogy uniós támogatáshoz juthassanak, javulniuk kell. Még egy évük van arra, hogy teljesítsék a minisztérium által megkövetelt feltételeket. A feltételeket nem teljesítő egyetemeket főiskolává minősítik vissza. Ez azt is jelenti, hogy kevesebb állami támogatáshoz juthatnak a jövőben.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.