origo.hu
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját
A Szárny és teher című tanulmánykötet Sólyom László köztársasági elnök megbízásából készült, ő kérte fel még 2008-ban dr. Csermely Pétert, Eva Jolyt, dr. Lámfalussy Sándort és Fodor Istvánt, hogy az oktatás és a korrupció témakörében alkossanak átfogó programot. Az elkészült munkát január 29-én mutatták be. Az interneten bárki ingyen megrendelheti vagy letöltheti.
Nincs olyan társadalom, ahol ne lenne korrupció, de nem mindegy annak a szintje – jelentette ki Fodor István a Magyar Fiatalok Európáért egyesület szervezésében a Budapesti Corvinus Egyetemen megrendezett keddi előadásán.
Sólyom László felkérésére a két legsürgetőbb területen, az oktatás reformjára és a korrupció legyőzésére dolgoztak ki programot. Próbáltak teljesen politikamentesen dolgozni, ezért munkájuk során kerültek minden konkrét ügyet vagy eseményt. Céljuk az volt, hogy bármilyen kormány számára azonnal felhasználható programot alkossanak – avatta be a hallgatókat a munkafolyamatokba Fodor.
Egy tízéves korrupcióellenes programot dolgoztunk ki, melynek megvalósítása esetén elérhetjük Szlovénia mai szintjét – jelentette ki az Ericsson Magyarország volt elnöke. Számokra lefordítva ez annyit jelent, hogy a Transparency Internationaltől kapott 5,1-es értékünket legalább 6,5-re feltornáznánk – tette hozzá. Az előadó véleménye szerint ez igényes, de reális cél, azonban azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy még jobb eredményt érjünk el. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ez nem lineáris folyamat, az első időszak látványosabb eredményeket hozna, a felét már körülbelül 3–3,5 év alatt el lehetne érni. Utána pedig olykor stagnáló szakaszok is lennének.
Kormányzati elhatározás kell
Az egésznek a kulcsa a szilárd kormányzati elhatározás, a kormányfő elszántsága védi az intézkedéseket – emelte ki. Hiszen a korrupció körülbelül 90 százaléka az (ön)kormányzati szektor valamelyik szintjén történik, és csak a maradék 10 jut a magángazdaságra – mondta Fodor. Lehet másképp is csinálni, de ma már akkora a fertőzöttség, hogy új intézmények nélkül, a régiekkel lehetetlen visszaszorítani a korrupciót – fogalmazott. Véleménye szerint olyan mértékű szemléletváltozásra van szükség, amelyet a régi berendezkedésben nem lehet véghezvinni. Véleményük szerint meg kell szüntetni az újonnan alapított Közbeszerzési Tanácsot és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt, helyükre pedig új szervként létre kell hozni az Ellenőrzési és Közbeszerzési Irodát, mely az egész küzdelem gazdája lenne, nyomozati jogkör nélkül, de a hatóságok munkájának koordinátoraként. Az Állami Számvevőszék jogkörét megerősítenék, kötelességévé tennék, hogy jelentse, ha korrupció nyomára bukkan. Ugyanakkor Fodor azt nem támogatja, hogy a feljelentők jutalmat kapjanak. Szerinte ehhez nem elég érett még a magyar társadalom.
Amennyiben bárki azt feltételezi, hogy az ország minden politikai csoportosulásának egyformán érdeke és szándéka a jelenlegi tisztázatlan és kártékony állapot fenntartása, az mondjon le Magyarország demokratikus eszközökkel és demokratikus folyamatokban történő felemelkedéséről. Kell olyan társadalmi erőknek lenniük – akár a politikai elit, akár a civil szféra oldalán –, amelyek valóban pozitív változtatást akarnak, nem csak hangoztatják azt. A politikai kultúra színvonalának jelentős javítása nélkül az országot nem lehet kivezetni nehéz helyzetéből – idézett a tanulmányból. Nálunk a gazdaságban együttműködés van, a politikában pedig versengés, ez nem normális – tette hozzá. Az ilyen társadalom megnézheti magát, ennek fordítva kellene lenni – fogalmazott.
Nem lehet mindenki korrupt
Fodor István hangot adott annak a véleményének is, nem igaz az, hogy a korrupció rákfenéje a pártfinanszírozás és a közbeszerzési törvény lenne. Ez téves felfogás, ez a mondjuk 15 területből csak kettő – indokolta. Tanulmányuk szerint ugyanakkor a közbeszerzési törvény rossz, már nem szabad foltozgatni, teljesen újat kell helyette készíteni. Ha megszületne a politikai elhatározás, felállna az új intézmény, és megindulna harc, az gyors eredményeket hozna – vélekedett Fodor. Szerinte egyrészt sokan most is szabályosan járnának el, ha nem érnék őket hátrányok, másrészt pedig a büntetések félelmet váltanának ki a csalókból. Fontos a precedens és a minta – fogalmazott. Véleménye szerint a cégeknek hosszú távon semmiképpen sem érdekük a korrupció, mert az érdemtelen eredményektől ellustulnak, ami pedig rontja a versenyképességüket. Fodor kétségbe vonja a magyar társadalom piacellenes voltát is, szerinte az csak hozzászokott a szabálykerüléshez. Erkölcsi megújulásra nagy szükség van – tette hozzá.
Ha a következő kormány megvalósítaná a programjukat, annak költsége sokszorosan megtérülne, ugyanis a tiszta verseny felpezsdítené a gazdaságot is – érvelt. Sok elemet akár már holnap be lehetne vezetni – jelentette ki Fodor István. A polgármestereket semmi sem akadályozza meg, hogy minden döntésüket kifüggesszék, megnevezve a felelősöket is – példálózott. Történelmi pillanatban vagyunk, aki ezt nem teszi meg, az nagy lehetőséget szalaszt el – zárta előadását.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját
Lebuktatták Magyar Pétert: kamu fotókkal próbálta bizonygatni igazát
A legokosabb 5 százalékba tartozol, ha hét pontot elérsz ezen a teszten
Megszületett Európában az első vámmentes kínai elektromos autó
Ne dobd ki, mert a tojáshéj igazi kincs! Íme 5 dolog, amire felhasználhatod
Meglepetés: lehet, hogy jobban emelkedik a minimálbér, mint most ígérik
Hanzel Henrik Vogel Evelinnek: „Hozzád nyúlt a Péter?” „Fizikálisan bántott téged?” + hangfelvétel
Szürreális felvétel került elő a 22 éves Pep Guardioláról - videó
A románok kiakadtak a Hunyadi-sorozaton, történész tette helyre őket
Újabb hanganyag: pénzügyi káosz a Tiszánál, Magyar két kézzel szórja a milliókat
Görögország a magyar csatár lábai előtt hever – Öt meccsen négy gól a termése, még a végén Marco Rossi is felfedezi
Rácz Andriska, a szakértő
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.