Sarkozy a nap folyamán elsősorban gazdasági-pénzügyi jellegű tárgyalásokat tartott vendéglátójával, Gordon Brown brit kormányfővel a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban. Kettőjük közös délutáni sajtóértekezletén kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy mi a hozzáállása az EMF létrehozásához. Kijelentette ugyanakkor: „elvből” nem vet el semmilyen ötletet, mert „mindig érdekes ilyesmikről beszélgetni”. A francia elnök hozzátette: az euróövezeti országoknak szolidaritást kell mutatniuk az azonos valutával fizető tagállamok iránt.
Sarkozy kijelentette, hogy nincs semmi baja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF); az EU soros elnökeként (2008 őszén) közbenjárt a Magyarországnak megadott 25 milliárd dolláros csomag érdekében. Magyarország azonban „nem része az eurócsoportnak ... egyáltalán nem ugyanarról a dologról van szó” – tette hozzá. Az EMF gondolata a súlyos görög költségvetési és adósságválság kapcsán merült fel. A szervezet az eddigi nyilatkozatok alapján hangsúlyozottan nem a Nemzetközi Valutaalap versenytársa lenne, de építene az IMF tapasztalataira és hasonló, sőt szigorúbb beavatkozási mechanizmussal ruháznák fel.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter a pénteki Financial Timesban azt írta: az IMF igénybevételénél jobb megoldás az euróövezeti tagországok számára, ha felvértezik magukat a hasonló válságok ellen, és erősítik intézményrendszerüket. Schauble szerint az euróövezeti országok kaphatnának likviditási vészsegélyt egy ilyen „Európai Valutaalaptól” a törlesztésképtelenné válás kockázatának csökkentésére.
(MTI)
Amerikai blokád alatt maradnak a venezuelai olajszállító hajók















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!