A német kormány a parlamenti alsóházhoz, a Bundestaghoz küldött keddi leiratában azt közölte, hogy az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap Görögországnak szánt, közös pénzügyi segélymechanizmusáról május 2-án zárulnak le a tárgyalások. Ezután az EU állam- és kormányfői, illetve az IMF a tervek szerint május 10-én szavaznak a tervről.
A keddi leirat szerint Németország 8,4 milliárd eurót nyújt Görögországnak 12 hónapra az állami KfW bankon keresztül, és erre a szövetségi állam vállal hitelgaranciát. Ugyanakkor további hitelfolyósítás lehetősége a forrás által idézett kormányzati dokumentumban nem szerepelt.
Az IMF még 10 milliárd euróval növelné a tétet
Tízmilliárd euróval növelné részesedését a Görögországnak szánt nemzetközi pénzügyi csomagban a Nemzetközi Valutaalap, attól tartva, hogy az EU-val együtt eddig megajánlott, 45 milliárd eurós segélyprogram nem lesz elegendő a görög adósságválság elszabadulásának megakadályozására – írta szerdán athéni és washingtoni illetékesekre hivatkozva a Financial Times.
A felvázolt eredeti tervek alapján az EU 30 milliárd, az IMF 15 milliárd euróval szállna be a görög pénzügyi csomagba. A londoni gazdasági napilap forrásai szerint azonban a valutaalap már tárgyal saját hozzájárulásának 10 milliárd eurós megemeléséről, és ezt három évre szóló program keretében nyújtaná.
A Financial Times által idézett befektetők és szakértők szerint a hároméves pénzügyi csomag végleges méretével kapcsolatos washingtoni várakozások „legalább 70 milliárd euróra nőttek”. Londoni elemzői körökben azonban vannak olyan vélemények, amelyek szerint Görögországnak még ennél is többre lenne szüksége.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési csoportja e hét elején kiadott helyzetértékelésében azt írta: a Görögország előtt álló fizetőképességi kihívás továbbra is „félelmetes”, a görög kormánynak a következő négy-öt évben a hazai össztermék (GDP) 13 százalékának megfelelő kiigazítást kellene végrehajtania az elsődleges államháztartási egyenlegben, ráadásul kedvezőtlen körülmények közepette.
A ház szerint egy 45 milliárd eurós segélykeret csak az első év likviditási igényeit fedezné. Ahhoz, hogy Görögország lélegzetvételnyi időhöz jusson a költségvetési kiigazítás végrehajtása során, több évre szóló, 90 milliárd eurós csomagra lenne szükség – vélekedtek a Barclays Capital londoni elemzői.
(MTI)

30 éve nem látott hideg volt Magyarországon