1918. december 1. sugárút helyett Petőfi utca

Utcát neveztek el Sepsiszentgyörgyön Petőfi Sándor magyar és Mihai Eminescu román költőről, miután a helyi önkormányzat szakaszokra bontotta a város leghosszabb útját, az 1918. december 1. sugárutat – írja internetes oldalán az Új Magyar Szó című bukaresti napilap.

MNO
2010. 05. 31. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredetileg egy egységként nyilvántartott sugárút egy része nevével a továbbiakban is a román nemzeti ünnepre emlékeztet, új elnevezést kap viszont a hosszú utca középső része, ezentúl Mihai Eminescu nevét viseli. A sugárút harmadik harmadát pedig Petőfi Sándorról nevezik el. A városi önkormányzat ezen döntését még jóvá kell hagynia a megyei kormányhivatalnak, a prefektúrának is. Január óta magyar prefektusa van Kovászna megyének, György Ervin személyében.

A döntés előtt hosszasan vitáztak a magyar és román tanácstagok az önkormányzat legutóbbi ülésén a szimbolikus szempontból kiemelkedően fontos utcanév-változtatásról. Az egyik szociáldemokrata városi tanácstag a tervezet visszavonását kérte, arra hivatkozva, hogy a román nemzeti ünnepről elnevezet utca feldarabolása érzékenyen érinti a román közösséget. Emlékeztetett arra, hogy nem ez az első kísérlet a módosításra, és két alkalommal a bíróság már elutasította a főutca névváltoztatására vonatkozó indítványokat.

Az önkormányzat a heves vitát kiváltó indítvány mellett több tucat sepsiszentgyörgyi utca idejétmúlt nevének megváltoztatásáról is döntött. Többek között olyan neveket változtattak meg, mint a Haladás, a Fáklya, vagy a temető felé vezető Jövő utca nevét. A módosítások 9500 embert érintenek, számukra ingyen kicserélik a lakcímet tartalmazó személyazonossági igazolványukat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.