A kis pártok csinálták a forradalmat

Jobboldali kormánykoalíció vezetheti a következő négy évben Csehországot, amelynek súlyos lépéseket kell megtennie az államadósság és a deficit csökkentése érdekében – mondta el hétfőn Hamberger Judit, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa Budapesten. A szakértő szerint a kis pártok forradalma zajlott le a cseh választáson.

Kovács András
2010. 05. 31. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választásokon a Cseh Szociáldemokrata Párt 22,08 százalékot szerzett és így 56 mandátumot szerzett a 200 fős képviselőházban. A Polgári Demokrata Párt 20,22 százalékot és 53 helyet, a TOP 09 16,70 százalékot és 41 helyet, a kommunisták 11,27 százalékot és 26 helyet, míg a Közügyek 10,88 százalékot és 24 helyet szerzett a múlt heti választáson.


Az ország eladósodottsága és a deficit kezelése állt a mostani cseh választási kampány középpontjában – mondta el Hamberger. A kampány már egy évvel ezelőtt, a Topolánek-kormány bukásával elkezdődött – mutatott rá a kutató. A külügyi intézet tudományos főmunkatársa elmondta, hogy az átmeneti hivatalnokokból álló Fischer-kormány rendkívül népszerű volt és sokan szerették volna, ha továbbra is hivatalban marad.

A 62 százalékos részvétel nem számított túl magasnak, de most nagyon sok fiatal ment el szavazni és ennek köszönhetően nagyon sok régi politikus megbukott – tette hozzá. A szakértő szerint a költekezésre építő politikusok megbuktak és az eddigi parlamenten kívül lévő két kis párt (TOP 09, Közügyek) nagyon megerősödött. Hamberger rámutatott, hogy a rendkívül kemény és költséges kampány vezetett el a kisebbek megerősödéséhez és a nagyok rendkívüli meggyengüléséhez. A cseheket alapvetően a növekvő államadósság, a korrupció és az oktatás helyzete érdekelte, míg az euró bevezetése csupán 2 százalék számára volt fontos – idézte föl az egyik felmérést az előadó.

118 fős stabil többség jöhet létre

A felmérések szerint a TOP 09 szavazói nagy része a Polgári Demokrata Párttól (ODS) elfordulókból és a korábban nem szavazókból került ki, míg a Közügyek szintén az ODS-től és a nem szavazóktól szerezte támogatóinak túlnyomó részét. Érdekesség, hogy a leadott voksok több mint 20 százaléka elveszett. A kis pártok forradalma zajlott le – vélte a szakértő.

A várható kormányalakításról Hamberger elmondta, hogy a legnagyobb esélye a jobboldali koalíciónak van, mivel összesen 118 mandátummal rendelkeznek a 200 fős alsóházban. A koalíció leggyengébb „láncszeme” a Közügyek pártja, mivel nem rendelkeznek egységes programmal és politikai tapasztalatuk sincs – tette hozzá. Az új jobboldali koalíciós kormány a deficit radikális csökkentését tekinti a legfontosabb feladatának és kérdéses, hogy a Közügyek ezt mennyire fogadja el – mutatott rá. Hamberger szerint a következő kabinet az adónövelés eszközéhez is kénytelen lesz nyúlni.

Erősebb lesz Közép-Európa?

A külügyi intézet szakértője szerint a kommunisták idén sem fognak részt venni egyik koalícióban sem, mivel továbbra is bolsevik alapon állnak. A szociáldemokrata párton belül a rossz szereplést követően távozott a pártelnök, akiben volt hajlandóság a kommunistákkal való szövetségre – mondta Hamberger.

A jövendő kormány külpolitikája kapcsán a kutató elmondta, hogy a jobboldal várhatóan atlantista vonalat fog képviselni, szemben a baloldallal, amely több cég orosz tulajdonba vétele mellett szállt síkra. A kettős állampolgárság magyar könnyítése kapcsán elmondta, hogy a csehek mindig a szlovákok mellé állnak, de Schwarzenberg külügyminisztersége erősítheti a közép-európai államok egységét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.