The Times (www.timesonline.co.uk)
„Elvesztette” az FBI a New York-i merénylőt – írja a The Times. A brit lap tudósítása szerint az amerikai titkosszolgálat órákig nem tudta, hol tartózkodik Faisal Shahzad, a terrorcselekményekkel gyanúsított férfit végül az utolsó pillanatban sikerült elfogni.
Az FBI csapata, amely Connecticutban már a férfi nyomára bukkant, egyelőre nem ismert körülmények között órákra nyomát vesztette, így juthatott el a robbantó a New York-i John F. Kennedy reptérre és vehetett jegyet Dubajon keresztül Pakisztánba. Ennél is nagyobb problémát vet fel azonban, hogy a reptéren senki sem állta útját, pedig a hatóságok már hétfő reggel, mintegy nyolc órával a jegyvásárlás előtt elektronikus üzenetben értesítettek minden légitársaságot a Shahzad ellen érvénybe lépő repülési tilalomról.
Az Emirates nem frissítette adatbázisát, így Shahzad jóval a nevének tiltólistára kerülése után felhívhatta a társaságot és megrendelhette jegyét Pakisztánba. Egy órával később meg is érkezett a reptérre, ahol az utolsó biztonsági szűrőn is átcsúszott: felszállhatott a gépre. Végül csak a felszállás előtt fél órával rutinszerűen megküldött teljes utaslista buktatta le a férfit: a vám- és határvédelem, mely megkapja a dokumentumot, észrevette a gyanús nevet és értesítette az FBI-t, így a gép felszállása előtt néhány perccel sikerült őrizetbe venni Shahzadot.
Mire az Emirates jelentette, hogy a férfi jegyet vett náluk, az már rács mögött volt.
A Fehér Ház elégedettségét fejezte ki a titkosszolgálatok munkájával kapcsolatban, elvégre 53 óra alatt elfogták a gyanúsítottat, még azelőtt, hogy az elhagyta volna az országot. Felmerül azonban a kérdés, hibázott-e az FBI és az Emirates. „Nos egyértelmű, hogy a fickó felszállt arra a gépre, pedig nem lett volna szabad neki. Egyszerűen szerencsénk volt” – fogalmazta meg kételyeit Michael Bloomberg, New York polgármestere, Susan Collins republikánus szenátor szerint pedig a légitársaság lassú reakciója „aggodalomra ad okot”.
A férfi elfogása után mindent bevallott: ő vásárolta a gépjárművet, ő készítette a bombát, és ő hajtott vele a Times Square-re. Kezdetben azt állította, egyedül tervelt ki mindent, a legújabb hírek szerint azonban beismerte, pakisztáni útja során széles körű bombagyáros-kiképzésben részesült. A nyomozók most a tengerentúli szál és a férfi terrorista kapcsolatainak felgöngyölítésén dolgoznak, Obama elnök szerint is ez az elsődleges szempont.
BBC (www.bbc.co.uk)
Holnap választ Nagy-Britannia, ma azonban még utolsó tartalékaikat bevetve kampányolnak a pártok és a miniszterelnök-jelöltek. Az utóbbi évtizedek legizgalmasabb választása közeleg, az utolsó napi kampány pedig korántsem erőpazarlás, mivel a közvélemény-kutatók szerint az emberek harmada még mindig nem döntötte el, kire adja le voksát.
David Cameron nem sokat pihent az éjjel: Cumbria, Lancashire, Yorkshire és Lincolnshire pékjeit, halászait és mentőalkalmazottjait igyekezett pártja oldalára állítani. A GMTV-nek adott interjúban elmondta, „szoros menetre” számít, és azért dolgozott egész éjjel, mivel „egyetlen órát sem akart elvesztegetni”. Arra a kérdésre, pártja egyértelmű győztesből hogyan vált épphogy csak elsővé, azt válaszolta: ő sose hitte, hogy könnyű dolga lesz, mivel a brit embereknek nem szokása bárkinek tálcán nyújtani a győzelmet, meg kell dolgozni érte. „A választások lényege a versengés, a kihívás” – fogalmazott.
Clegg, Brown, Cameron –
Eközben Alan Johnson, a Munkáspárt jelenlegi belügyminisztere arról beszélt a BBC-nek, szinte biztos benne, hogy pártja újra többséget szerez és folytathatja a kormányzást. A politikus azt is elmondta, a liberális demokraták előnye egyre inkább apad, „a libdem lufi kilyukadt és mind jobban ereszt” – fogalmazott, majd „teljes őrültségnek” nevezte a párt bevándorlással kapcsolatos terveit. A kormányfő, Gordon Brown sem lazsált az este: Manchester polgárait próbálta rávenni, „tartsanak ki mellette”, mivel a többi párt győzelme „veszélyt jelentene” a jelenlegi gazdasági helyzetben.
Nick Clegg épp a csalódott Munkáspárt-szavazókat próbálja megnyerni: az északangol városokban kampányoló liberális demokrata vezér szerint „nem szabad hagyni, hogy a hagyományos politikai szemlélet diadalmaskodjon”. A tévés vitákat fölényesen megnyerő politikus úgy véli, aki igazi változást szeretne, az csak egyféleképpen dönthet holnap.
A néhány napja szinte már a konzervatívok első helyét fenyegető liberálisok azonban a legújabb felmérések szerint visszacsúsztak a harmadik helyre: a Sun felmérése szerint négy pontot veszítve 24 százalékon állnak, míg Gordon Brown pártja két százalékot behozva 30 százalékot tudhat a magáénak. A konzervatívok 35 százalékkal vezetik a listát. A Comres felmérése szerint a három szám 26, 29 és 37 százalék.