Elkészült az elmúlt évtized legjobb gyermekkönyveinek listája

Fontos fordulópontjához érkezett a „Tíz év ötven gyermekkönyve” akció, melynek keretében húsz szakmai szervezet, valamint az olvasóközönség kereste az elmúlt tíz évben megjelent magyar gyermekkönyvek legjobbjait. A szavazások lezárultak, s a szakmai ajánlatok alapján a Friss tinta! című antológia, a közönség szavazatai szerint Bartos Erika Anna, Peti és Gergő kötetsorozata, a két lista összesítése alapján pedig Berg Judit Rumini című könyve végzett az élen. A szervezők ígérik, az akció nem ért véget.• „Gyerekeknek ugyanúgy kell írni, mint a felnőtteknek, csak jobban” + Képek • Panna „nem egy igazi bogár”, avagy a medvebocsfaló cincér

MNO
2010. 05. 05. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezők szerdai közleménye szerint a „Tíz év ötven gyermekkönyve” figyelemfelkeltő akcióval az értéket hordozó magyar gyermekkönyvekre kívánta és kívánja felhívni a figyelmet a Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete, az Egyszervolt.hu gyermekkulturális honlap szerkesztősége és a Csodaceruza gyermekirodalmi folyóirat szerkesztősége. A figyelemfelkeltés formája ez esetben egy reprezentatív ajánlati lista összeállítása volt. Ebben húsz a gyermekirodalom és a gyermekkönyvek világában jártas, a gyermekek kulturális nevelése iránt elkötelezett szakmai szervezet, intézmény és szerkesztőség működött együtt. Összesen 210 kötet, illetve kötetsorozat került az ajánlati listára, melyről a közönség is kiválaszthatta a maga kedvencét. Ez a teljes kínálat folyamatosan megtekinthető, s ugyanitt látható a közönségszavazás, illetve a szakmai szavazás végeredménye, valamint a kettő összesítésével kialakult „abszolút” lista is.

A szakmai szervezetektől a Friss tinta! gyermekvers-antológia kapta a legtöbb ajánlást és a legjobb helyezést. Az egy hónapon át tartó közönségszavazás alapján Bartos Erika Anna, Peti és Gergő című sorozata a legnépszerűbb, e két lista összesítése alapján pedig Berg Judit Rumini című könyve végzett az élen. Az akció sikerét jelzi, hogy az interneten húszezer látogató kereste fel az ajánlati listát, és ott 65 000 oldalt tekintettek meg, s a hét végén lezajlott gyermekirodalmi fesztiválon is fokozott szakmai és közönségérdeklődést váltott ki ez az akció. A végeredmény ismeretében tudományos igényű kérdések vetődtek fel a konferencián, melyek elemzéseket, kutatásokat generálnak, a közönség pedig örömmel fedezett fel olyan köteteket, melyeknek a híre eleddig méltatlanul háttérbe szorult.

A közlemény szerint a kezdeményezés folytatódik. A cél továbbra is változatlan: felhívni a figyelmet a reneszánszát élő magyar gyermek- és ifjúsági irodalomra s megmutatni a kereskedelmi dömpingáru, illetve a hagyományosan ismert és méltán tisztelt klasszikusok mellett jelen lévő kínálatot. A szervezők szándéka, hogy a következő években mindig a megelőző esztendőre visszatekintve újra és újra megmutassák az új magyar gyermekkönyvtermés legjavát, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy az igényes, kortárs gyermekkönyvek választékának olykor a híre is alig jut el az érintetthez: a szülőhöz, a pedagógushoz s elsősorban a gyermekekhez. A szervezők egyúttal egyfajta ajánlást is szeretnének adni ezzel a gyermekekért felelősséget érző szülőknek, pedagógusoknak: mi az, ami a régi klasszikusok mellől nem hiányozhat az óvoda, az iskola, a gyerekszoba polcairól, vagy amit legalább a könyvtárból érdemes kikölcsönözni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.