Az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vasárnap állapodott meg a görög kormánnyal egy három évre szóló, 110 milliárd eurós segélycsomagról, de ezért cserébe Athén kötelezettséget vállalt arra, hogy jelentős reform- és takarékossági programot valósít meg.
A jobbközép beállítottságú Katimerini szerint távozniuk kell mindazoknak, akik a felelősei a jelenlegi „tragédiának”. A lap szerint azokról van szó, akik az állami költségek terhére szövetkezve ellenőrizhetetlenül működtek együtt különböző érdekcsoportok vagyonának gyarapításában, és azokról is, akik, tudván, hogy az ország ezzel a csőd felé rohan, asszisztáltak ehhez. Néhány politikus már távozott a közéletből a pénzügyi fiaskó nyomán. Akik ezt még nem tették meg, meg kell válniuk hivataluktól, és fel kell hagyniuk az államháztartást megterhelő tevékenységükkel – írta a lap.
A balközép Elefterotipia a fiatal korosztály jövőbeni szerepét boncolgatva megállapította: ez a nemzedék már nem hisz az ígéreteknek, nem bízik a politikai pártokban és a politikusokban, lelkükben keserűség és kiábrándultság halmozódott fel. Ugyanakkor ebbe a generációba veti bizalmát a társadalom, hogy kirángatja az országot a mély válságból. Valamilyen alapreménynek lennie kell, hogy ne következzen be olyan elégedetlenségi hullám, amely mindent elsöpör – figyelmeztetett az újság.
Az ugyancsak balközép To Vima a felelősök elszámoltatásáról zajló vita kapcsán úgy vélte: a joghézagok miatt nem égetik meg magukat azok, akik eddig is miniszteri bársonyszékben ültek. Emiatt a lakosság jogos igazságérzetét nem lehet kielégíteni. A parlamenti vizsgálatok hasznosak, de a lap szerint elsőbbséget kell adni annak, hogy a törvénykezésben rögzítsék a miniszterek felelősségét.
A jobboldali Elefterosz Tiposz viszont keményen fogalmazott azzal a megállapításával, hogy a kormány még ezekben a válságos órákban is a szavakkal játszik, igyekszik elpalástolni a valós helyzetet, és azt állítja magáról: szívós tárgyaló partnerként egyezkedett az EU-val és az IMF-fel.
A középbal Ta Nea ezzel szemben azt a véleményét fejezte ki: a kormány a tárgyalásokon elérte, hogy partnerei olyan intézkedéseket fogadtak el, amelyek elhárították a gazdaság fizetésképtelenségét. A továbbiakban még több bátorságra lesz szükség ahhoz, hogy a gazdaság emelkedő pályára álljon. Ez az egyetlen útja annak, hogy kielégítsék a lakosság várakozásait, és ami a legfontosabb, hogy az ország ne kerüljön csődbe.
(MTI)