Egyetlen napra Tatára érkezik II. Ulászló kardja

Az 1510. évi tatai országgyűlés alkalmából tartandó ünnepség fényét emelendő egyetlen napra a városba hozzák II. Ulászló kardját – értesült az MNO Zsohár Melindától, a tatai önkormányzat sajtóreferensétől.

MNO
2010. 06. 15. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A becses díszfegyvert II. Gyula pápa küldte ajándékul II. Ulászló magyar királynak, eredetileg is díszkardként. Fegyvernek tehát csak jelképesen tekinthető a fél évezred történelmi viszontagságait is átélt kard, soha nem vívtak, öltek vele. Magas szintű diplomáciai találkozóval összekötött esemény volt az 1510-es országgyűlés, amelyet minden bizonnyal a Székesfehérvárt fenyegető pestis miatt helyeztek át Tatára. A törvényhozó tanácskozásra ugyan nem minden érintett jött el, de a politizáló köznemesek többsége megjelent. A téma okán hét állam követe is elutazott a kies Magyarországra, ami abban az időben nem kis vállalkozás volt.

„Ekkora diplomáciai eseményen általában pazar ajándékozás folyt, II. Ulászló is értékes kincseket kapott a külföldi követektől. A római pápa követe által a július 7-i szentmisén nyújtotta át a királynak a szentelt kardot” – olvasható az önkormányzat tájékoztatójában. A törökök elleni harc idején fontos jelképnek szánta a római katolikus egyház feje a kelet-nyugat határán álló ország uralkodójának e díszfegyvert. Más drága ajándékokat is kapott a király, aranyat, ezüstöt, ékszereket, különleges szöveteket, szőnyegeket, még földbirtokot is a követektől, s a magyar főuraktól. Mai ésszel elképzelhetetlen reprezentáció folyt, amelyből Tatára is fény vetült a vendéglátás és eseménydús napok során.

Maga az országgyűlés azért ült össze, hogy a magyarok szövetkezzenek-e a nyugati hatalmakkal Velence ellen, miként ezt ők akarták, vagy maradjon a szövetség a városállammal. A végeredmény afféle dodonai döntéssel az lett, hogy a Magyar Királyság hivatalosan csatlakozott az úgynevezett Cambray-i Ligához, de a gyakorlatban nem fordult a korábbi jó szövetséges Velence ellen magyar fegyver vagy ármány. S aztán következett a gyászos 1526-iki mohácsi vész, amely elsöpörte a korábbi évek dicsőségét, viszonylagos békés fejlődését.

„A tatai országgyűlés félezredes jubileumán a reneszánsz időt idézik meg, az Európa közepén jelentős szerepet viselő magyar állam nevezetes eseményét. Bár a Jagelló-vérből való II. Ulászló nem tartozik szeretettként nevezetesnek tartott uralkodóink közé, mint elődje a trónon, Mátyás, nincs okunk megtagadni a nagy időket” – közölte Zsohár, aki hozzátette: Tata városa így tiszteleg a jeles dátum, esemény és az egykoron a városban történtek előtt. Az egyetlen napra kiállított, ötszáz esztendős kard ingyenesen tekinthető meg a Kuny Domokos Megyei Múzeumban június 19-én.

(MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.