Agrárium: fenyegető tényező Ukrajna EU-csatlakozása

Számos kihívással áll szemben a hazai agrárszektor, ezek egyebek mellett a klímához való alkalmazkodás és a szabadkereskedelmi megállapodások hatásai, amelyek az európai, így a magyar agrártermelők számára is komoly fejtörést okoznak – állítja az agrárkamara. A köztestület és a Magosz szerint is fenyegető tényező Ukrajna EU-csatlakozása.

2025. 05. 23. 12:02
Agrárgazdasági Kamara korábbi közlése szerint akár százmilliárdos nagyságrendű bevételkiesést is okozhat az aszály a magyar gazdáknak. Az országos aszályhelyzet miatt a kormányzat az idei évtől meghosszabbítja a mezőgazdasági vízhasznosítási idényt, amely
Egy háborúban álló országot akarnak az európai közösségbe léptetni, ahol a földterületek egy jelentős része elaknásított, a népesség viszont nagy Fotó: MTVA/Czeglédi Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem indult jól az idei év a klimatikus viszonyok szempontjából, mert a magyar mezőgazdaság nagyon komoly csapadékhiánnyal küzd – mondta egy sajtóbeszélgetésen Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. A Világgazdaság tudósítása szerint az elnök arról is beszélt, hogy az előrejelzések alapján pedig jelentős mértékű aszály is fenyeget az idén. A helyzet kritikusságát azzal érzékeltette, hogy a Tisza elvesztette vízhozamának 30 százalékát, a talajok felső egy méteréből pedig 70-80 milliméternyi nedvesség hiányzik.

öntözés, föld, agrár mezőgazdaság, agrárium
Magyarország szempontjából a közös agrárpolitika forrásai is veszélybe kerülhetnek Ukrajna erőltetett és gyorsított uniós csatlakozásával
(Fotó: Shutterstock)

– Most zajlik a következő uniós költségvetési időszak pénzügyi keretrendszerének meghatározása, és közben Ukrajna felvétele az EU-ba már olyan szinten felgyorsult, hogy az Európai Bizottságban 2030-ra már teljes jogú tagként akarják látni – mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke. Egy olyan országról beszélünk, ahol háború van, nem ismertek a határai és a lakosságszáma, valamint félmillió hektár fölött van az elaknásított mezőgazdasági területeinek nagysága, amelynek mentesítése 36 milliárd dollárba kerül – mondta. 

Eközben Szerbia 16, Törökország 26, Bosznia kilenc, Montenegró pedig 17 éve vár a tagfelvételre. 

A Magosz-elnök az ukrán agrárpotenciált részletezve elmondta, hogy az ottani 41,3 millió hektár mezőgazdasági területből 32,7 millió hektár a szántó, míg az EU-ban összesen 161 millió hektárból 98 millió. Az EU összes kukoricatermése 73,5 millió tonna, Ukrajnáé 42 millió, míg napraforgóból többet is termel, mint az unió, hiszen az EU-s 10,3 millió tonnával szemben ott 16,8 millió tonna a napraforgó-termés. Jakab István arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország szempontjából a közös agrárpolitika forrásai is veszélybe kerülhetnek, mert a bizottság által az agrárbüdzsé helyett javasolt közös alapra is bevezethetik a jogállamisági kritériumokat.

További részletek itt olvashatók:

https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2025/05/ukrajna-eu-csatlakozasa-nak-magosz

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.