A magyar hajóépítés 175 éve című tárlatra az Újpesti Gyermek- és Ifjúsági Ház színháztermébe is érvényes belépődíjjal ellátogatók a Lajta további munkálatait támogatják – közölte Portás Csaba, a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke az MTI-vel.
A műemléki védettségű, felújított Lajta monitort, a legrégebbi úszóképes hadihajót az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből augusztus 20-án mutatták be Budapesten. A kis oldalmagasságú, széles testű, lövegtornyos páncélozott hadihajók gyűjtőnevüket az amerikai polgárháború idején épített, 1862-ben vízre bocsátott USS Monitor elnevezésű hajóról kapták, mert az azon alkalmazott haditechnikai újítások annyira beváltak, hogy az egész világon alkalmazni kezdték őket. Európában az angolok után másodikként az Osztrák–Magyar Monarchia építtetett ilyeneket, az első kettő a fiumei hajógyárban épített Maros, illetve az Újpesten épült Lajta volt. Mára e hajótípusból mindössze hét maradt a világon.
Az 1871. május 17-én Leitha néven Újpesten vízre bocsátott monitor megmentésén lelkes magánszemélyek már 1986 óta dolgoztak. Margitay-Becht András amatőr hajózástörténész kezdeményezésére 1992. november 11-én védetté nyilvánították, és 1993-ban a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kezelésébe került. Sokáig a Dunai Honvéd Folyami Flottilla újpesti hadikikötőjében várta sorsa jobbra fordulását, majd 2005 áprilisában a Zoltán Alapítvánnyal kötött megállapodás alapján Neszmélyre került.
(MTI)

Folytatódik az M9-es autópálya építése