A közlemény szerint az átlagos napi forgalom végig magasabb volt, mint 1500 megawattóra, de akadt olyan nap is, amikor 4550 megawattóra forgott a magyar börzén. Az eddig csatlakozott tagok részvételi aránya 100 százalékos, a korábban óvatosan indító tagok is egyre gyakorlottabban használják a rendszert, erre utal a beadott ajánlataikban megfigyelhető növekedés – áll a közleményben. A csatlakozási folyamatot lezárt, aktívan kereskedő tagok száma augusztus 20-án 13 volt.
A HUPX az első kereskedési hónap minden napjának minden órájára tudott referenciaárat adni, ez az ár pedig együtt mozgott más villamosenergia-tőzsdék átlagárával. A magyar szervezett villamosenergia-piacon kialakult árak az elmúlt időszakban szinte teljesen megegyeztek a német (EPEXSPOT), az osztrák (EXXA), a svájci (EPEXSPOT) és a szlovák (ISOT) tőzsdék áraival, legfeljebb egy euró eltérés mutatkozott. A magyar piac jelenlegi fejlettsége lényegében azonos más európai országok áramtőzsdéinek induláskori állapotával – állapítja meg a közlemény. Idézi Medveczki Zoltán vezérigazgatót, aki úgy véli, hogy a magyar áramtőzsde is – az 5-10 éves európai áramtőzsdékhez hasonlóan – eléri azt, hogy itt fordul meg a felhasznált villamos energia 10-12 százaléka.
Az áramtőzsdének jelenleg nincs közvetlen hatása a lakossági árakra. A hatósági árszabályozás hatékony működéséhez azonban elképzelhető, hogy szükség lesz egy olyan objektív vonatkoztatási pontra, amely a magyar piac aktuális helyzetét hitelesen mutatja. Ezt a referencia árat a HUPX tudja biztosítani – emeli ki a közlemény. A MAVIR Zrt. 2007. május 9-én hozta létre leányvállalatát, a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac Zrt.-t 20 millió forint alaptőkével. A Magyar Energia Hivatal 2009. április 9-én adta ki – 10 éves érvényességgel – a szervezett villamosenergia-piaci működési engedélyt a HUPX Zrt.-nek.
(MTI)

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök