Kimerülőben a nyugat-szibériai olajmezők

A Molban résztulajdonos Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) jelentéséből kiderült, hogy a konszern kőolaj-kitermelése azért csökken, mert a Nyugat-Szibériában lévő fő lelőhelyei kimerülőben vannak, míg a kelet-szibériai új lelőhelyek még nem képesek a helyükre lépni.

MNO
2010. 08. 26. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vedomosztyi című orosz lap Szurgut jelentését elemezve rámutatott, hogy a konszern a júliusban kiadott dokumentumban hét évi szünet után első ízben nyújtott betekintést beruházóinak az egyes lelőhelyek mutatóiról.

Eszerint a konszern fő lelőhelyén, a Fjodorovszkij mezőn az egy év alatt 8,9 millió tonnát hoztak felszínre, ami a Szurgut teljes tavalyi kitermelésének 15 százalékát teszi ki. A lelőhely azonban csúcsidőszakában, 1983-ban 36 millió tonnát adott, ami akkor a konszern teljes kitermelésének oroszlánrésze volt. A Fjodorovszkij igazgatója 2003-ban azt mondta, hogy a kitermelést az akkori évi 11 millió tonnáról évi 36 millióra lehet növelni, de a mező mutatói romlanak.

A Szurgut általános mutatói sem javultak: 2006-tól az idei első félévig a Surgutneftegas napi termelése az új lelőhelyeket is beszámítva 10 százalékkal esett vissza, s jelenleg átlagosan napi 9,6 millió tonnát tesz ki, noha az országos átlag 9,9 millió tonna. Pedig elemzők szerint a konszern sokat tesz a kitermelésért, az ágazat cégei közül a legtöbb fúrást végzi és nagyvonalúan fektet be. A szakértők a konszern jövőjéről nem kívántak nyilatkozni, mivel a lelőhelyek tartalékait a Surgutneftegas nem publikálja.

Elemzők szerint a nyugat-szibériai lelőhelyeken, ahol még a szovjet időkben kezdődött a kitermelés, évi 4-5 százalékkal csökken a kitermelés, így például a Lukoil ottani lelőhelyein az utóbbi két évben a csökkenés 6 százalékos volt, de akadt mező, ahol a elérte a 12-13 százalékot is. A statisztikák azt mutatják, hogy a Szurgut kitermelése 2006 óta folyamatosan csökken.

Barátságtalan felvásárlás


A Surgutneftegas, a legzárkózottabb és egyik legnagyobb orosz kőolaj-ipari konszern tavaly tavasszal vette meg az osztrák OMV-tól 1,4 milliárd euróért – az akkori árfolyam mintegy duplájáért – a Mol 21,22 százalékos részvénycsomagját, s az üzletet áprilisban zárták le. A Mol az ügyletet barátságtalannak minősítette.

Az akkor 27 milliárd dollár értékűre becsült Szurgut bevásárlása meglepő volt, mert addig nem volt külföldi beruházása. Sajtóvélekedések szerint a konszern nem önállóan döntött a Mol-részesedés megvásárlásáról: erre utal, hogy termékei fő exportőre a Gunvor vállalat, amelynek vezetője, Gennagyij Timcsenko közeli kapcsolatban áll Vlagyimir Putyin kormányfővel.

A konszern hatalmas tartalékokat halmozott fel, s bár ezekről soha nem közölt semmit, a mérlegben 22 milliárd dollárt találtak, amely összeg az orosz kőolajipar máig megoldatlan rejtélyévé vált: egyesek úgy vélték, hogy a konszern felvásárolja a versenytársakat, mások állították, hogy majd valaki tesz egy ajánlatot, amelyet nem lehet visszautasítani, s Szurgut összeolvad az elszegényedett Rosznyefttyel, de egyik változat sem következett be.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.