A bankvilágot elárasztották a „szélhámosok és szerencsejátékosok”

A kapitalizmust ostorozta a brit gazdasági miniszter – írja a The Guardian. A liberális-demokrata Vince Cable pártja liverpooli konferenciáján beszélt a bankvilágot elárasztó „szélhámosokról és szerencsejátékosokról”. A Google újra a netes cenzúra mértékét mutató adatokat tett közzé – írja a BBC. A keresőóriás által megjelentetett adatokból megtudhatjuk, az Egyesült Államok kormánya 4287 esetben kért információt felhasználókról 2010 első fél évében.

Kovács N. László
2010. 09. 22. 18:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (www.guardian.co.uk)

A kapitalizmust ostorozta a brit gazdasági miniszter. A liberális-demokrata Vince Cable pártja liverpooli konferenciáján beszélt a bankvilágot elárasztó „szélhámosokról és szerencsejátékosokról”.

A miniszter korábban elérhetővé tette a szerdán elmondott beszéd részleteit, melyekre azonnal meg is érkezett a válasz: a kapitalizmus egyes elemeit kritizáló politikust többen „marxistának” nevezték. Erre válaszul Cable „elvtársak”-ként szólította meg az összegyűlteket, hosszas nevetést váltva ki belőlük. „Nos, sikerült feldühítenem a bankvezéreket, a szakszervezetek forradalmi őrsége valóságos vérdíjat tűzött ki a fejemre, a Daily Telegraph tombol, és a legtöbb gazdag is. Valamit biztosan nagyon jól csinálok” – kezdte beszédét Cable, majd a korábban megjelentetett vázlatnak megfelelően a Cityt elárasztó „szélhámosokról és szerencsejátékosokról” beszélt, akik „tönkretették a brit gazdaságot, és közben zsíros csekkeket állítottak ki maguknak az adófizetők pénzéből”.


Vince Cable –

Fotó: Reuters


Cable ezután gazdaságpolitikai alapelveit igyekezett kifejteni. „Sikeres vállalkozásokra van szükségünk – magyarázta. – De hadd jelentsem ki világosan: a kormánynak nem célja a laissez faire hozzáállás folytatása. A piacok gyakran befolyásoltak és a legkevésbé sem racionálisak. Ezért fontos, hogy éles fénnyel világítsuk át a céges viselkedés zavaros vizét. A kapitalizmus nem ejt foglyokat, és ahol csak lehet, megöli a versenyt, ahogy azt Adam Smith már 200 éve leírta.” A gazdasági miniszter leszögezte: legfőbb céljai közé tartozik az árak alacsonyan tartása, a fogyasztók védelme és az igazságos feltételek biztosítása. „A verseny központi eleme piac- és vállalkozásbarát politikámnak” – jelentette ki Cable.

A miniszter a torykkal való együttműködésről is beszélt a liberális-demokrata konferencián megjelent aktivistáknak és vendégeknek. Míg Nick Clegg, a párt vezetője és Nagy-Britannia miniszterelnök-helyettese korábbi beszédében a konzervatívok és a liberálisok ideológiájában fellelhető közös pontokat igyekezett hangsúlyozni, Cable szerint sokkal inkább a szükség szülte a koalíciót. „Jól szórakoztok? – kérdezik az emberek. Nos, nem igazán, de most erre van szükség: az ország szempontjából létfontosságú, hogy a két párt együtt tudjon működni az ilyen válságos időkben. Ráadásul a liberális-demokraták most megmutathatják, valóban képesek felnőtt módjára viselkedni és komoly döntéseket hozni” – magyarázta. A koalíció működik, de a párt önállósága megmarad: a liberálisok a legközelebbi választáson is önállóan fognak indulni.

BBC (www.bbc.co.uk)

A Google újra a netes cenzúra mértékét mutató adatokat tett közzé. A keresőóriás által megjelentetett adatokból megtudhatjuk, az Egyesült Államok kormánya 4287 esetben kért információt felhasználókról 2010 első fél évében.

Az új térkép és adatsor segítségével egy kattintással ellenőrizhető, az adott országokban mennyi és milyen minőségű információkérés zajlott le: Amerikában például az idei év első felében 31 bírósági döntés következtében összesen 169 videót távolítottak el a YouTube-ról, míg az Egyesült Királyságban csupán hat ilyen eset fordult elő. Hazánk nem szerepel a listán.

Az internetes forgalmat grafikonon ábrázoló eszköz is hasznos lehet a szabadságjogokért küzdőknek: tisztán látszik a görbén például, hogy a tavalyi iráni választásokat követően a kormány letiltotta az internetelérést.

Az emberi jogi csoportok üdvözölték a döntést, ugyanakkor elmondták, hasznos lenne, ha a kérések és a bírósági akciók tényleges természete is napvilágra kerülhetne, hiszen nem mindegy, hogy egy videót személyiségi jogok vagy valamilyen kormányzati ideggóc megsértése miatt távolítanak el a megosztóról. „Minél több adatunk van, annál hasznosabban tudjuk őket elemezni” – magyarázta Lilian Edwards, az internetjog professzora a Sheffieldi Egyetemen.

A listáról egyetlen jelentős szereplő hiányzik: mivel a kínai kormány az internetes cenzúrára vonatkozó adatokat államtitokként kezeli, ezért a Google ezeket nem hozhatta nyilvánosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.