A sikeres védőnői méhnyakrákszűrés folytatódik

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár ígéretet tett arra, hogy folytatódik a védőnői méhnyakrákszűrési program, amelyet mind a tárca, mind a védőnői szolgálat sikeresnek ítél.

MNO
2010. 09. 03. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár a védőnők napja alkalmából pénteken, Budapesten rendezett ünnepségen a köszöntőjében konkrét pénzügyi ígéreteket nem tett a szakmának, de – mint mondta – arra fog törekedni, hogy a védőnői munkát ösztönző források közvetlenül eljussanak hozzájuk.

Odor Andrea vezető védőnő az MTI-nek elmondta, sikeres a tavaly indult védőnői méhnyakrákszűrési mintaprogram, hiszen országszerte számos esetről tudnak, ahol a védőnő közreműködése révén jelentek meg szűrésen olyan nők, akik 10-15 éve nem jártak nőgyógyásznál.

A program 2009-ben indult azzal a céllal, hogy a védőnők aktív közreműködésével elsősorban a kistelepüléseken élőket próbálják rávenni, hogy jelenjenek meg a szűrésen. A védőnői kompetenciát kiszélesítve, a programban résztvevő szakembereket kiképezték a mintavételre. Nyugat-Európa számos országában már "bevett gyakorlat", hogy nem a nőgyógyász szakorvos, hanem az asszisztens vagy a háziorvos végzi a rövid, fájdalommentes vizsgálatot.

Odor Andrea elmondta még, hogy több mint kétszáz védőnő hiányzik az ellátórendszerből, és több szakmai programot kidolgoztak arra, hogy különböző ösztönzőkkel a pályán tartsák a szakembereket. Az anyagi feltételeken túl említette a letelepedéshez nyújtandó segítséget, az egyéni közlekedési feltételek megteremtését, a kedvezőbb munkafeltételek vagy a jobb eszközellátottság megteremtését.

Mint mondta, más képet mutat a védőnői ellátás a nagyvárosokban és a kistelepüléseken. A nagyvárosokban túl sok gondozandó édesanya és gyermek jut egy-egy védőnőre. Az aprófalvas településeken viszont folyamatosan csökken a gyermekszám, így a védőnőket ezeken a helyeken egyre nehezebb teljes munkaidőben foglalkoztatni. A népegészségügyi program keretében őket szeretnék bevonni a háziorvosi praxisok munkájába.

Idén 95 éves a magyarországi védőnői szolgálat. Az anya-, csecsemő-, gyermek-, ifjúság- és családvédelem hagyományai az előző századra nyúlnak vissza. 1915-ben alapították meg az Országos Stefánia Szövetséget, amelynek feladata az akkor riasztó csecsemőhalandóság, a különböző járványok visszaszorítása volt. Később – 1927-ben – alakult meg a Zöldkeresztes Egészségvédelmi Hálózat, majd 1940-ben egyesült a két szervezet.

Jelenleg több mint négyezer területi védőnő, ezer iskolai és mintegy 50 kórházi védőnő dolgozik. Ilyen jellegű szolgálat Európában csak Magyarországon létezik.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.