A szaporodást is segítik a méltó körülmények + Képriport

Megnyitották a Fővárosi Állat- és Növénykert két régi-új épületét, a Bivalyház és a Régi Zsiráfház nevet viselő állatházakat kedden.

MNO
2010. 09. 21. 16:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredeti állatházak 1912-ben épültek Kós Károly és Zrumeczky Dezső tervei alapján. Ezek azonban a második világháború során a bennük lévő állatokkal együtt a bombázás áldozataivá váltak, helyükre a hatvanas években a műemléki környezetbe nem illő, mostanra már műszaki és állattartási szempontból is elavult házak kerültek, amelyeket az év elején lebontottak. A most átadott új épületeket az eredeti tervek alapján, a műemléki szempontok figyelembe vétele mellett alakították ki, hogy a korszerű állattartási körülményeknek is megfeleljenek. A házak fűtését megújuló energia felhasználásával oldják meg. Az újjáépített Bivalyházban vörös kafferbivalyok, ecsetfülű disznók, rózsás flamingók és mongúzfélék kaptak helyet. Mivel a zsiráfok 2008-ban új, tágas otthonba költöztek, a megnyitott Régi Zsiráfházat most zebrák, törpepapagájok és keselyűfejű gyöngytyúkok vették birtokba.

Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója megnyitó beszédében elmondta, hogy bár sohasem tekinthető befejezettnek, a házak átadásával a kert mostanra megnyugtató képet mutat. Kitért arra is, hogy a méltó környezetet az állatok is „meghálálják”: ezt mutatják a rendkívüli szaporítási eredmények és az állatok állományának folyamatos bővülése is.

Sosem „kidobott pénz”


Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyi államtitkára hangoztatta: bár manapság az emberek a világ egyre több részére juthatnak el, elengedhetetlen az országban egy ilyen turisztikai központ, amely ennyire „sűrítve” foglalkozik a különböző állatfajok bemutatásával és védelmével. Hozzátette, a látogatók magas száma is jelzi, hogy az egyén és a családok számára is kiemelkedő fontosságú az intézmény léte. Ezért sohasem lehet „kidobott pénzként” tekinteni az állatkert támogatására.

A Varázshegy elnevezésű projekt keretében megvalósult állatházépítés mintegy 412 millió forintba került, amelynek nagy részét európai uniós támogatásnak köszönhet az intézmény. A projekt második céljaként a Nagyszikla belsejében kialakításra kerülő komplex kiállítási és rendezvénytér kialakítása is hamarosan megkezdődhet – mondta el Szűcs Lajos, a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke.

Az épületek átadásával együtt leleplezték Székely Kata építész bronzból készült makettjét, amely a területet ábrázolva a vakok és gyengén látók számára is segít a terület elképzelésében, valamint bemutatták Kovács Zsolt Az európai bölény múltja, jelene, jövője című kötetét is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.