Molnár Ágnes rámutatott: az Állami Számvevőszék augusztusban közreadott jelentése egyértelműen kimutatta, hogy az előző kormányzat idején stratégia nélküli fejlesztésekre mentek a pénzforrások. Közlése szerint a nemzeti együttműködés kormánya új fejlesztéspolitikai rendszer, határozott stratégia mentén kíván fejleszteni.
Hangsúlyozta, hogy „az egész rendszert meg kell újítani, amely a programok tervezését, a pénzügyi szabályozást, a közbeszerzési eljárásokat és az ellenőrzési folyamatokat, valamint a panaszkezelés rendszerét is egyértelműen magába foglalja”.
Az államtitkár rámutatott: Magyarország a hétéves ciklusra (2006-2013) 7800 milliárd forint uniós támogatási pénzt kap, ám ennek az összegnek az első három évben „már majdnem a háromnegyed részét lekötötték”. „Örökségként” 4200 milliárdot tesz ki az előző kormány kötelezettség-vállalása, 2000 milliárdos összeget pedig a jelenleg már kiírt pályázatokra kötöttek le – ismertette.
A stratégia nélküli forráskiáramlást leállítottuk, s a kormány első 100 napja alatt bejelentettük az új Széchenyi-terv stratégiáját, meghatározva hét nagy irányt – húzta alá Molnár Ágnes. Hozzátette: a hét nagy fejlesztési irány véghezvitelére mintegy 1800-1900 milliárdnyi „szabad forrás” áll rendelkezésre. Ebből legalább 1000 milliárdnak „kell szolgálnia” a 2011 januárjában elinduló új Széchenyi-tervet, annak fejlesztési céljait – mondta az államtitkár.
Rámutatott arra, hogy egyszerűsíteni kell a pályázati szabályozás- és eljárásrendi folyamatokat, ám ennek a sikeréhez egy „nagyon jó fejlesztési intézményrendszer kell”. Kiemelte: a rendszert működés közben kell átalakítani, ugyanis a 7800 milliárdos uniós pénzforrásból – noha a háromnegyed része lekötött –, még csak mintegy 1000 milliárd „érkezett meg az emberekhez”. Ezek megkezdett projektek, s működés közben kell segíteni a forráskihelyezést, megoldva az „intézményrendszeri finomhangolást” – mondta Molnár Ágnes.
Közlése szerint a pályázati fejlesztési rendszerben ma Magyarországon háromezer ember dolgozik; 15 operatív programban 15 közreműködő szervezet van, és hét irányító hatóság. „Ez egy olyan mamut intézményrendszer, amelyben nem azzal a hatékonysággal dolgoznak, ami a pályázók érdekeit szolgálná” – fogalmazott az államtitkár.
Az államtitkár szólt arról, hogy a jövőben a kis- és középvállalkozásoknak a támogatási pénzforrásokból az eddiginél jóval nagyobb arányban kell részesülniük. Ismertetése szerint eddig 10 százalékban részesültek, ám az arányuknak a jövőben legalább 50 százalékot kell elérnie; részben közvetlenül a pályázatok révén, részben közvetve, a nagyobb projektekhez való kapcsolódással. Az év végéig teljesen „újragondolják” a közbeszerzési törvényt is, amely szintén a kis- és középvállalkozások forráshoz jutását fogja segíteni – jelezte Molnár Ágnes.
(MTI)

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon