A tizenéves lányokat – akik viccből akartak bizsut lopni – szerda délután tetten érték, és a bírósági tárgyalás kezdetéig, péntek délelőttig őrizetben voltak. A BRFK sajtóosztálya az MTI megkeresésére az üggyel kapcsolatban azt közölte: a szabálysértési törvény 2010. augusztus 19-én életbe lépő módosításai alapján az eljáró rendőrök intézkedései teljes mértékben megfeleltek a hatályos jogszabályoknak, törvényesek és szakszerűek voltak.
A közleményben emlékeztettek: a három fiatalt lopáson érték tetten, a hatályos jogszabályok szerint a lopás – értékhatártól függetlenül – büntetendő cselekmény, és a keletkezett kár értéke alapján szabálysértésnek vagy bűncselekménynek minősül.
Mivel a fiatalok tettükkel tulajdon elleni szabálysértést követtek el, a nyáron hatályba lépő módosítás tartalmazza az ilyenkor alkalmazandó és alkalmazható eljárási cselekményeket, így a szabálysértési őrizetbe vétel lehetőségét is – írták.
Baltay Levente, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője, az egyik lány ügyvédje az MTI-nek pénteken elmondta: a Pesti Központi Kerületi Bíróság december 16-ára halasztotta a három lány szabálysértési tárgyalását, és szabadlábon védekezhetnek.
Az ügyvéd közlése szerint azért halasztották el a tárgyalást, mert nem lehetett gyorsított eljárásban tárgyalni az ügyet. Ennek az az oka, hogy nem tudtak mindannyian megjelenni a bíróságon, mivel egyikük a fogva tartás alatt annyira kiborult, hogy mentővel kellett egy kórház pszichiátriájára szállítani. Az ügyvéd szerint a módosított jogszabály alkalmatlan és aránytalan, és a TASZ erre már a hatályba lépés előtt felhívta a figyelmet.
A szabálysértési törvény módosítását július 22-én fogadta el az Országgyűlés, azt augusztus 11-én hirdették ki, és 19-én lépett hatályba. A törvény 150 ezer forintos pénzbüntetést vagy akár 45 nap elzárás kiszabását is lehetővé teszi a fiatalkorú elkövetőkkel szemben is, ha húszezer forintot meg nem haladó kárértékű lopást, csalást, rongálást követnek el. Az ügyek felderítése a jegyzőtől a rendőrséghez került, és erre kijelölt bírósági titkárok is elbírálhatják ezeket a szabálysértéseket.
A törvény szövege szerint elzárással is sújtható szabálysértés esetén – ha tettenérésre kerül sor – a rendőrség az eljárás alá vont személyt gyorsított bírósági eljárás céljából őrizetbe veheti. A tettenérésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha a szabálysértés helyszínéről elmenekült elkövetőt a rendőrség az elkövetéstől számított 48 órán belül elfogja.
(MTI)

Fidesz-frakció: Nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek a Tisza Párt ukrán kapcsolatai