Az Új Magyarország fejlesztési terv két fő célkitűzése a GDP és a foglalkoztatottság növelése, ezt azonban – részben a gazdasági válság következtében – nem sikerült elérni – mondta a tanácskozáson a szakember. A 2007–2013-as időszakban rendelkezésre álló közel 8 ezer milliárd forintnyi fejlesztési forrásból már több mint 4 ezer milliárd forintnyi kötelezettségvállalással lekötött, további 2000 ezer milliárd forint felhasználását pedig meghatározzák a pályázati kiírások. Kevesebb mint 2 ezer milliárd forint az a szabadon felhasználható összeg, amely az új kormány társadalmi és gazdasági céljainak megvalósítására rendelkezésre áll – közölte az NFÜ elnöke.
A fejlesztési ügynökség előtt két nagy feladat áll. Ezek közül a könnyebbiknek a szabad források felhasználását célzó pályázatok kiírása és lebonyolítása tűnik. Sokkal nehezebb viszont annak a 6 ezer milliárd forint forrásnak a „menedzselése”, amelyből eddig csupán ezer milliárd forintot fizettek ki – fogalmazott Petykó. Az elbírált pályázatok közül nem egy lényegében áll, s ezek között olyan nagy költségvetésű projektek is vannak, mint az észak-, illetve dél-alföldi ivóvízminőség-javító program – tette hozzá a szakember.
Az új Széchenyi-terv kiemelt célja a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés beindítása. Ennek érdekében a szabad forrásokon belül jelentős átcsoportosítás történik a kis- és közepes vállalkozások felé. Az összeg nagyságrendjét az elnök ezer milliárd forintra becsülte. A szakember a fejlesztési források azonnali mobilizálása mellett fontos feladatnak nevezete a pályázati rendszer egyszerűsítését, átláthatóbbá tételét, valamint a kedvezményezettek körének bővítését.
Molnár Ágnes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkára előadásában hangsúlyozta: egységes fejlesztéspolitikára, olyan támogatási rendszerre van szükség, amely a hazai és az uniós fejlesztési forrásokat összehangoltan használja föl. A jelenleg a szaktárcák kezelésében lévő s ezért szétaprózott hazai fejlesztési forrásokat rendszerszerűen, világos stratégia mentén kell fölhasználni – közölte az államtitkár.
(MTI)

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!