Bóta Mihály közlése szerint a településvezetőt folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett sikkasztással, folytatólagos hűtlen kezelés vétségének bűntettével vádolta meg az ügyészség. Az ítélet még nem jogerős, az ügyész és a polgármester is három nap gondolkodási időt kért – mondta el a település jegyzője.
Bóta szerint rengeteg törvénysértés kapcsolódik Herédy nevéhez. „Az egyik ilyen az volt, hogy a polgármester úr a képviselő testület nemleges döntésével szembeszegülve bizonyos általa jónak vélt dolgokra, például tanulásra fizetett ki szabálytalanul az önkormányzat pénztárából, ezzel folyamatos károkat okozva az önkormányzatnak. Jogtalanul adott ki olyan teljesítésigazolásokat, melyek el sem végzett munkákról készültek. Ezen tevékenységeit addig folytatta, amíg a falut csődbe nem vitte, sőt a felszámolási eljárás sem tántorította a jogtalan tevékenységeitől” – fogalmazott a jegyző.
Bóta elmondta, az önkormányzat költségvetése 160 millió forint körül van, a benyújtott hitelezői igény 76 millió forint volt, és a még be nem nyújtottak is meghaladják a 20 milliót. A kötelező feladatok ellátását szolgáló vagyon rendelkezésre áll, de az holt vagyon, amelyet megterhelni nem lehet, jelzálog alapját nem képezheti. A forgalomképes vagyon szűnik meg az eljárás során, ami gyakorlatilag az önkormányzat gazdasági alapjának a megszűnését is jelenti. Így az eljárást követően bármilyen fejlesztéshez hitelre lesz szükség. „Ám ha nincs forgalomképes vagyona az önkormányzatnak, abban az esetben az lesz az érdekes, hogy melyik pénzintézet ad hitelt a településnek” – tette fel a költői kérdést.
A hivatalban dolgozók elmondása szerint mintegy másfél éve nem végzi el feladatait a falu polgármestere, ennek ellenére az idei polgármesteri választáson is indult független jelöltként.
Ismert, 2007 augusztusában került csőd közeli helyzetbe a község, amelynek segítségére az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium sietett 11 millió forintos gyorssegéllyel. Ez azonban nem segített megoldani a problémát, 2008-ban a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság Tiszaderzs vagyonának elárverezéséről határozott, miután a település nem tudott megegyezni hitelezőivel. 2009 szeptemberében a bíróság felfüggesztette Herédy Dezső polgármesteri jogviszonyát, majd 2010 elején másodfokon visszahelyezte. Ez ügyben a község képviselő-testülete tett ellene feljelentést, kezdeményezve a polgármester jogviszonyának megszüntetését és kérve hivatalából történő felfüggesztését. A jogi lépést az elöljáró sorozatos törvénysértő tevékenységével és mulasztásaival indokolták.
Tóth Zoltán