Fellegi: A fejlesztési pénzeknek hosszú távon kell hasznosulniuk

A kormány hatékonnyá akarja tenni a nagyon szétaprózódott európai uniós és hazai fejlesztési forrásokat, ami azt jelenti, hogy a pénznek jó helyre kell kerülnie és hosszú távon hasznosulnia kell – mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter csütörtökön Salgótarjánban.

MNO
2010. 09. 23. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fellegi kifejtette: azt célozták meg, hogy nagyon koncentráltan, a pályázatok számát drasztikusan lecsökkentve, stratégiai prioritások mentén használják fel a forrásokat. „Ennek teljesen egyértelmű megfogalmazását jelenti az új Széchenyi-terv alapdokumentuma, amely meghatározza az alapvető irányokat, és amelyekben kis- és középvállalkozások és önkormányzatok által végrehajtott fejlesztéseket szeretnénk látni” – tette hozzá a miniszter. Mint mondta, a mostani több száz pályázat helyett évi 100 és 200 között húznák meg az összesen kiírt pályázatok számát az új Széchenyi-tervben. Támogatandónak mondott minden olyan fejlesztést, ami hangsúlyozottan az egymillió munkahely megteremtését és a gazdasági növekedést segíti – mondta Fellegi.

Felülvizsgálat, egyszerűsítés


Kitért arra, hogy a már folyamatban lévő pályázatokat is felül kell vizsgálni, de valódi mozgástér csak ott van, ahol a döntések még nem születtek meg, adott esetben át lehet alakítani a pályázatokat. Ezek különböző jogi és gazdasági státuszban vannak, egy részükhöz, ahol a kifizetések is megkezdődtek, már nem lehet hozzányúlni – tette hozzá. „Eddig a közel 700 kiemelt projektet vizsgáltak meg, és kormányjelentés is született arról, hogy melyeket szükséges megváltoztatni, vagy módosításra visszautalni, illetve mely projektek megszüntetése javasolható A miniszter hozzátette: „a részletekbe menő vizsgálatok jelenleg is zajlanak”.

A pályázatok végrehajtásában közreműködő szervezetek számát is túl soknak tartja a fejlesztési miniszter, de rámutatott: figyelembe kell venni, hogy a 2013-ig szóló uniós ciklus utolsó harmadában vagyunk, így számos pályázat lefolytatását megzavarná, ha most hozzányúlnának az intézményekhez. A hatályos uniós szerződések is megkötik a kormány kezét ebben a vonatkozásban, illetve olyan fennakadásokat okozna a pályáztatási, kifizetési rendszerben, amit sem politikailag, sem gazdaságilag nem szabad vállalni – mondta a miniszter. Hangsúlyozta: ezeken a korlátozásokon belül azonban mindent megtesznek azért, hogy ahol lehet, összevonják, egyszerűsítsék a szervezeteket, az új Széchenyi-terv pedig már radikálisan egyszerűsített intézményrendszert jelenít meg.

Fellegi Tamás a Nógrád Megyei Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) átadás előtti bejárásán vett részt Salgótarjánban. A TISZK példa értékű megyei összefogással jött létre. A projektre TÁMOP és TIOP pályázatokon mintegy 1,3 milliárd forint fejlesztési forrás áll rendelkezésre, amelyből elsősorban iskolaépületek újulnak meg, oktatási tanműhelyek felszereltsége gazdagodik és módszertanhoz kapcsolódó fejlesztéseket hajtanak végre a TISZK tagiskoláiban. Az integrált szakképző társulás építőipari szakképzési központja Balassagyarmat (Nógrádsáppal együtt), a gépészet, kereskedelem és üzleti adminisztráció szakmacsoport központja pedig Salgótarjánban lesz. Informatikai fejlesztés mindkét póluson történik.

Fejlesztések az ország minden részébe


Fellegi Tamás a bejáráson elmondta, hogy az NFM és a Nemzetgazdasági Minisztérium új stratégiát készít a szakképzésre, amely fontos szerepet játszhat a kormány által meghirdetett egymillió munkahely programban. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a munkaerőpiacnak nem feltétlenül csak Budapestet, a Közép-Magyarországi Régiót, vagy az ország nyugati felét kell jelentenie. A kormány szándéka, hogy a fejlesztéseket a lehető legtöbb vidéki településre juttassa el Magyarországon. A fejlesztéseknek köszönhetően forrás kerül, és munkalehetőség teremtődik az ország minden szegletében – mondta. Fellegi Tamás méltatta a térség geopark elnevezésű nemzetközi térségfejlesztési koncepcióját, melynek alapját földtani értékeink, természeti kincseink, történelmi végváraink, a palóc kultúra, építészet és gasztronómia adják.

A történelmi Nógrád Vármegye 63 magyar és 28 dél-szlovákiai települése pályázott az Európai- és a Globális Geopark Hálózati tagság elnyerésére. A projekt sikerét ez év tavaszán hirdették ki, így Magyarországon első geoparkként, a világon pedig első határon átívelő geoparkként ismerik el a Novohrad-Nógrád Geoparkot. A geopark fenntartható térségfejlesztési stratégiával rendelkezik, javítja a területéről alkotott általános képet, elősegíti a turisztikai tevékenységet, a helyi termények, termékek előállítását, segíti a kis-és középvállalkozások megerősítését.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.