Inog a kommunizmus Észak-Koreában is

Inog a rendszer: a hivatalos piacoktól pár száz méterre virágzik a feketekereskedelem Phenjanban – írja a The Times. A brit lap riportere szerint az észak-koreai hatóságok képtelenek fellépni az illegális piacok ellen, valójában azonban nem is akarnak. Kevéssé tájékozottak vallási kérdésekben az amerikaik – derül ki egy nemrégiben közzétett tanulmányból a The New York Times tudósítása szerint. Sokan saját vallásuk alapvető pontjaival sincsenek tisztában.

Kovács N. László
2010. 09. 28. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Times (www.thetimes.co.uk)

Inog a rendszer: a hivatalos piacoktól pár száz méterre virágzik a feketekereskedelem Phenjanban. A brit lap riportere szerint az észak-koreai hatóságok képtelenek fellépni az illegális piacok ellen, valójában azonban nem is akarnak.

Észak-Koreában néhány szigorúan megfigyelt piactól eltekintve tilos a magánvállalkozás – a fővárosban két ilyen található, a Tangin és a központi piac. A sztálinista hagyományokat máig hűen követő kormányzat azt állítja, minden egyes lakosának a szükségleteit képes ellátni, ezért nincs szükség élelmiszer-kereskedelemre sem. A Times által megkérdezett külföldi diplomaták és humanitárius munkások szerint azonban a központi elosztórendszer egyáltalán nem képes ellátni a feladatát. Még a leginkább kivételes helyzetben lévő kormányzati tisztviselők is valójában csupán 350 gramm rizst kapnak naponta, nagyjából a felét annak, amennyit hivatalos beszélgetésekben általában bevallanak.

A rezsim igyekszik visszafogni a szabad vállalkozás minden apró csíráját. 2004-ben a vezetés hivatalosan is engedélyezte az éhínséget követően felállt magánpiacokat, ahogy azonban javult a helyzet, a következő évben újra betiltotta őket. A szigor azonban nem használ: a feketekereskedelem megmaradt, és immár úgy tűnik, az élelmiszer-biztosítással állandó gondban lévő kormány úgy döntött, nem törődik tovább a szabályok betartatásával.

A Times újságírója az államilag ellenőrzött központi piactól csupán néhány száz méterre akadt rá a feketekereskedelem egyik központjára: a sikátorpiacnak nevezett helyeken nyitott aktatáskákból árulják a zöldséget, a gyümölcsöt, a ruhát és a cigarettát – mindazt, amit az emberek nem kaphatnak meg az ellátásukért felelős kormányzattól. A lap szerint ezért néhány évvel ezelőtt még többéves börtön járt volna. Úgy tűnik, az éppen vezetőváltás előtt álló rendszer egyre jobban inog.

The New York Times (www.nytimes.com)

Kevéssé tájékozottak vallási kérdésekben az amerikaik – derül ki egy nemrégiben közzétett tanulmányból a The New York Times tudósítása szerint. Sokan saját vallásuk alapvető pontjaival sincsenek tisztában.

A független Pew Közéleti és Vallási Fórum kutatói 3400 felnőtt megkérdezésével igyekeztek felmérni az amerikai átlagpolgár vallási hozzáértését. Az alanyoknak 32 kérdést tettek fel főként a Bibliával és a keresztény vallással kapcsolatban, de szóba kerültek más világvallások alaptételei és kiemelkedő alakjai is. A Pew meglepő eredményre jutott: az átlagnál vallásosabbnak tartott amerikaiak igencsak keveset tudnak a hit dolgairól, gyakran még a sajátjukéról is.

A legtöbb megkérdezett körülbelül a kérdések felére tudott helyesen válaszolni. A legjobban teljesítő három csoport az ateisták, a zsidók és a mormonok, őket követik az evangélikusok, a katolikusok és a reformátusok – ebben a sorrendben. A kérdések nagy része nem volt különösen nehéz. A kutatók úgy állították össze a kérdéseket, hogy megválaszolásuk nem túl bő, de átfogó tudást igényeljen. Hol született Jézus? Mi a ramadán jelentése? Ki volt a reformáció vezéralakja? Ki vezette a kivonulást Egyiptomból? Milyen vallású a dalai láma, Joseph Smith, Teréz anya? Melyik vallás fő istenségei Visnu és Siva? És így tovább.

A kutatás több meglepetéssel is szolgált: sokan saját vallásukat sem ismerik megfelelően. A protestánsok 53 százaléka nem tudta, ki volt a reformáció vezéralakja, a katolikusok 45 százaléka nem ismerte az egyház kenyérre és borra vonatkozó tanítását, a zsidók 43 százaléka pedig nem tudta, ki volt Majmonidész – ez volt egyébként az a kérdés, amelyre a legkevesebb jó válasz érkezett.

A felmérésből az is kiderült, az amerikaik elsöprő többsége úgy gondolja, a vallás mindenféle emlegetése tilos az iskolákban. A törvény szerint a tanár nem imádkozhat a diákokkal, irodalmi szövegként azonban olvashat a Bibliából, ahogy a világ vallásait összehasonlító órát is tarthat – ez utóbbi két kérdésre a válaszadók kevesebb mint egyharmada adott helyes feleletet.

A teszt rövidített változatát bárki kitöltheti a Pew fórum honlapján, a http://features.pewforum.org/quiz/us-religious-knowledge/intro.php internetcímen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.