Közel 300 ember került őrizetbe a törvénymódosítás óta

A szabálysértésekről szóló törvény módosításának augusztus 19-i hatályba lépése óta 3862 feljelentést tettek tulajdon elleni szabálysértés elkövetése miatt; a bíróság által gyorsított eljárás keretén belül kiszabott bírságok összege közel 3 millió forint – közölte az ORFK szerdán.• Elég a bolti szarkákból!

MNO
2010. 09. 22. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény emlékeztetett: a szabálysértésekről szóló törvény módosítása az elzárással sújtható tényállások körét bővítette a magánlaksértés, a feloszlatott társadalmi szervezetben való részvétel, a valótlan bejelentés és a tulajdon elleni szabálysértésekkel. A jogszabály elrendeli továbbá, hogy az elzárással is büntethető szabálysértés elkövetője, amennyiben a helyszínről elmenekül, és 48 órán belül a rendőrség elfogja, ebben az esetben gyorsított bírósági eljárás lefolytatására őrizetbe vehető.

A szabálysértési törvény módosulása a fiatalkorúakkal szemben is lehetőséget biztosít elzárás büntetés kiszabására, amelynek maximumát a felnőttkorúakra kiszabható mérték felében, 30 napban határozza meg, halmazat esetén 45 napban. Végrehajtása során a fiatalkorút a felnőttkorútól el kell különíteni. A kiszabott bírság meg nem fizetése esetén pedig sor kerülhet közérdekű munkára, valamint elzárásra történő átváltoztatásra.

3862 feljelentés, 297 fiatalkorú, 3 milliós bírság


A szabálysértésekről szóló törvény módosításának hatályba lépése óta 3862 feljelentést tettek tulajdon elleni szabálysértés elkövetése miatt. A feljelentések 2338 esetben ismert, 1552 esetben ismeretlen személy ellen irányultak. Az előkészítő eljárás során ezekből 289 esetben sikerült felderíteni az ismeretlen elkövető személyazonosságát. Szabálysértési őrizet elrendelésére 299 esetben került sor, amely a gyakorlatban maximum 72 óra fogva tartást jelent. A 3190, eljárás alá vont személyből 297 volt fiatalkorú. A bíróság által gyorsított eljárás keretén belül kiszabott bírságok összege közel 3 millió forint.

A tulajdon elleni szabálysértések elkövetése a fővárosban a leggyakoribb, a feljelentettek 24 százalékával (931 fő) szemben indult eljárás. Budapest után Pest megyében volt szükség a legtöbb, azaz 238 esetben a szabálysértési eljárás megindítására. Az eltulajdonított dolgok köre széles skálán mozog. Szerepel köztük parfüm, bizsu, női felső, cipő, különböző élelmiszerek, alkohol és dohányáru – áll a közleményben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.