Megtévesztő a megfogalmazás, miszerint Fejős Józsefné pilléket készít. A pille ugyanis a népviselet fejdísze volt, amit a fiatal asszonyok, vagy ahogy ő mondta, a menyecskék viseltek, míg meg nem született az első gyermekünk. Dobozát a fonott kontyra helyezték és tűkkel rögzítették, alul pedig még egy csat tartotta.
„Akármeddig táncoltunk is a lakodalomban, vagy a bálban, ez le nem esett a fejünkről” – mondta a Teol.hu-nak. Színét a ruháéhoz igazították. Az is érdekes, hogy amikor a fiatalasszonyok elmentek Kaposvárra, vagy Dombóvárra vásárokra és találkoztak vidéki asszonyokkal, pontosan tudták, hogy ki hova való, mert minden falunak kicsit más volt a pilléje. Fejős Józsefné tizennégy éve, hatvanéves korában ment nyugdíjba a téeszből, azóta foglalkozik a hajdani népviselet megörökítésével.
Mivel varrógép volt a háznál, amikor a gyerekeinek nyárra napozó kellett, megvarrta maga. Ma is úgy van vele, ha lát egy szép ruhát, mindjárt elgondolja, mit tudna belőle csinálni. Működött a faluban vegyeskar, ott vetődött fel, hogy biztos tudna pillét is csinálni. Tudott, s hirtelen nagy lett iránta, illetve a népviseletbe öltöztetett babák iránt az érdeklődés. Az elszármazottak vitték nosztalgiából, emléknek. Készített már vagy százat. Közülük nem egy Kaliforniában kötött ki.
Ezek egy része eredeti anyagokból készült, mert sok asszonynak volt még egy kis maradéka a ládafiában. Aratóruhákat már előtte is varrt, meg a táncoslányoknak ruhát, a fiúknak ingeket. „Szívesen segítek, mert nagyon bánt engemet, hogy a mai fiatalok már nem tudják, mi a szépség. Az idén meghívtak az iskolába, ahol beszéltem a gyerekeknek a régi szakmákról, szokásokról, játékokról. Akkor úgy tűnt, hogy mindez érdekli őket” – mondta a megyei internetes oldalnak Mariska néni.
(teol.hu)

Orbán Viktor újabb jelentős béremelést hagyott jóvá, amely sokaknak okoz majd örömet