Megvitatják, hogy lehet hatékonyabban védeni a kiskorúakat

Szalai Annamária szerint hasznos együttműködniük a közép-európai médiahatóságoknak, mivel számos hasonló problémával kell szembenézniük a médiaszabályozás területén. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke csütörtökön a Közép-Európai Szabályozó Hatóságok fórumának szünetében tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: ma sok tartalomszolgáltató vált joghatóságot, s a magyar tartalmat külföldről sugározzák; az ilyen lépések is indokolták a hatóságok munkájának összehangolását.

MNO
2010. 09. 23. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétnapos budapesti fórumon a cseh, a szlovák, a lengyel, a szerb, a román, a szlovén és a török médiahatóságok képviselői vitatják meg többek között azt, hogy miként lehet szigorúbban szabályozni a gyerekeket megcélzó televíziós élelmiszerreklámokat, illetve a termékelhelyezéseket.

Szalai Annamária a hazai médiaszabályozás változásairól is tájékoztatta a résztvevőket. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnöke jellemzőnek nevezte, hogy napjainkban a televíziós csatornák joghatóságot váltanak, és magyar tartalmat külföldről kezdik sugározni a magyar fogyasztóknak. Hangsúlyozta: az egy éve létrejött együttműködés nyomán – ha egy csatorna távozik egy adott országból – a hatóság a lépésről tájékoztatja a külföldi társintézményeket.

Legutóbb az MTV Networks három csatornája iratkozott ki az ORTT joghatósága alól, és jegyeztette be magát a prágai hatóságnál, ahol egyébként több televíziós adó Lengyelországra vonatkozó műsorsugárzási engedélye is megtalálható. Az MTI kérdésére, hogy miért kedvelik a televíziók a prágai médiahatóságot, Katerina Kalistová a cseh hatóság részéről úgy nyilatkozott, hogy a műsorszolgáltatók 12 évre mindössze 2000 eurót fizetnek. Ehhez Szalai Annamária annyit tett hozzá, hogy a műsorszolgáltatók részéről érthető a joghatóság szabad megválasztásának gyakorlata, hiszen ők is törekednek a költséghatékonyságra, de a csatornákat a szankciórendszer is befolyásolhatja döntésükben.

Nagy gond a korosztály-besorolás


Szász Attila, a román médiahatóság magyar tagja elmondta: Románia és Magyarország viszonylatában a tévés műsorok korosztály-besorolásának kérdése az egyórás időeltolódás miatt nagy gondot jelent.

Az NMHH által kiadott közlemény szerint Szalai Annamária arról is tájékoztatta a résztvevőket, hogy a médiát és hírközlést felügyelő konvergens hatóság jelenlegi szervezeti átalakítása az európai trendeket követi. A magyar hatóság döntéshozatali rendje, működési mechanizmusa „nem fenyegeti a magyar közszolgálati műsorszolgáltatók függetlenségét” – áll a dokumentumban, amely rámutat: a készülő médiaalkotmány – összhangban az Európai Unió audiovizuális szolgáltatásokról szóló irányelvével – a kiskorúak védelmét, illetve a gyűlöletkeltés és a burkolt reklámozás tilalmát a hagyományos televíziós tartalmak mellett kiterjeszti ezek lekérhető, interneten elérhető változataira is.

A Közép-Európai Szabályozó Hatóságok Fóruma 2009. december 11-én jött létre Prágában Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szerbia és Szlovákia részvételével, ahol a tagországok szabályozó hatóságainak képviselői regionális együttműködési megállapodást írtak alá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.