– Horváth Csaba az utóbbi napokban nagyon felpörgött, ám mindez kimerül a „rettegésben”, illetve a demokrácia féltésében. Ennyire kell félni Tarlós Istvántól? Mi baja van Horváthnak?
– Egyértelmű, hogy Horváthnak nincs kampánytémája, emellett semmilyen pozitív üzenettel nem állhatnak elő, mert akkor adott a kérdés: miért nem csináltak évekig semmit? Ehelyett az ellenfél lejáratásának módszerét választotta, s ennek is a legveszélyebb módjával jött elő, vagyis a félelem légkörét igyekszik megteremteni. Olyan dolgokkal vádolja meg az ellenfelét, ami a demokráciára veszélyes.
– Viccesnek tűnik ez a vádaskodás. Szakmailag lehetne kritizálni a politikai ellenfél programját, de ez az ideológiai – vagyis szinte megfoghatatlan – vádtömeg lassan tényleg a vicckategória. Érdekel ez még valakit?
– Ez az egész önmagában már tragikomikus, immár túl vagyunk azon, hogy ezt viccesnek fogjuk fel. A szocialisták rég túllépték a humor küszöbét, s az embereket ez a viselkedés inkább már felháborítja. Maguk a szocialisták sem mernek már az MSZP-s emblémák mögé állni, függetlenként pozicionálják magukat. Azt látjuk, hogy a szocialisták az utolsókat rúgják, a kimúlás szélén állnak. Mint politikai erő semmilyen pozitív alternatívát nem tudnak felmutatni, és ez a legnagyobb baj, mert az országnak mindig is kellene egy olyan ellenzék, amely képes pozitív alternatívával előjönni.
– Mindezt a parlamentarizmus logikájából fakadóan.
– Igen, mert ez például a kormányzatra is ösztönzőleg hat.
– Gyurcsány külön utakon jár, Mesterházy Attila is külön turnézik, erre telepszik rá a „budapesti történet”. Mintha mindeki másfelé húzná a szekeret. Széthullhat az MSZP? Mit jelent ebben az esetben, hogy vége a pártnak?
– Az SZDSZ esetében már láthattuk, hogyan is zajlik egy ilyen folyamat. Vagyis amikor a politikai hatalom berkeiből kiesnek, akkor maguktól bejelentik, hogy lelépnek a színpadról és visszavonulnak. Amíg hatalmi pozíciókban vannak, addig e bástyák mögött húzzák meg magukat és úgy harcolnak. De ahogy leomlanak ezek a védőfalak, bejelentik: kivonulnak a politikából. Most a várfalak leomlásának a folyamatát figyelhetjük meg, leomlik az a néhány kisebb végvár is, ahol még a szocialisták megtarthatták pozícióikat. Az önkormányzati választás ennek a folyamatnak lesz a kiteljesedése. Ekkor már nem lesz hová visszavonulni, és ez jelenti majd a szocialisták összeomlását is.
– Közben meg aktivizálták Kovács Lászlót, akinek az a szerep jutott, hogy megdolgozza a vidéket. Tud ő még mondani bárkinek is bármit?
– Őrá már legfeljebb csak a párt dinoszauruszai hallgatnak, akik egyébként is odaszavaznának „a 23 millió romántól indíttatva”. De hol vannak a fiatalok? No meg a dolgozó középgeneráció, a 40-esek, 50-esek? Kovács gyűléseit messze elkerülik...
– Azt is látjuk, hogy Gyurcsány Ferenc korábbi, és Mesterházy Attila mostani MSZP-elnök nem cimborák.
– Nincs ma a szocialista pártban olyan erő, amely hiteles alternatívát nyújtana. S itt van két hiteltelen ember is. Az egyik két évvel ezelőtt, míg a másik fél éve bukott meg. Nagy eséllyel jöhet majd egy harmadik erő, de azt most még nem lehet tudni, hogy párton belül vagy esetleg kívülről tűnik fel az új szereplő. Jelenleg hiteltelen emberek civakodása zajlik. Mindegy, hogy melyik kerekedik felül, csak a kisebbik rosszat tudják nyújtani.
– Hallani, hogy szocialista szavazóknak is tetszik Tarlós István, illetve amit programként kínál. Ennyire tele van a fővárosiak hócipője a sok botránnyal és a várost lassan élhetetlenné tevő körülményekkel?
– Jelenleg Tarlóssal szemben nincs alternatíva, neki már négy évvel ezelőtt is nyernie kellett volna. Az volt a tragikus, hogy minden a változás irányába mutatott, ám a hazugság falát nem lehetett áttörni. Azt a hazugságtömeget, amit a szocialisták emeltek, ám ez mostanra leomlott. Nagy valószínűséggel Tarlós begyalogol a „diadalív” alatt a városházára.
– Horváth búráról, Duna alatti alagútról beszél, s feledhetetlen az ingyenes BKV-s ajánlata is. Komolyan vehetők ezek az álmok akkor, amikor A pontból alig lehet eljutni B pontba, s ezer sebből vérzik Budapest?
– Ez csupán szánalmas vergődés. Ma már rajta kívül senki nem veszi komolyan ezeket az ötleteket, nincs komolyan vehető ajánlatuk a szocialistáknak.
– Úgy tűnik, mára a szocialisták eszmeileg, ideológiailag és szakmailag is kiüresedtek.
– A szocialista párt kiüresedett és szétolvadt. E folyamat végkifejlete lesz október 3-a , ami után a párt életében egy minőségileg más korszaknak kell következnie.

Németh Szilárd: Az ukrán energiafenyegetés a magyaroknak négyszeres gázárat és dupla áramárat jelentene