Nagyobb lett Zalaegerszeg

Másodfokú döntésével Zalaegerszeghez csatolta a Győri Ítélőtábla Pethőhenye három településrészét, helybenhagyva ezzel a Zala Megyei Bíróság márciusi ítéletét – tájékoztatott a zalai bíróság helyettes szóvivője kedden.

MNO
2010. 09. 28. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bartalné Mentes Judit közölte: a Győri Ítélőtábla most kézhez kapott döntése szeptember 7-én született, amellyel Hosszúhegyet, Cserlapot és Kápolnahegyet Zalaegerszeghez csatolta. Az ítélet szerint az alperes pethőhenyei önkormányzatnak az elsőfokú bíróság döntése szerint 250 ezer, a másodfokú bíróság ítélete alapján pedig további 50 ezer forint perköltséget kell fizetnie Zalaegerszeg számára.

A zalai megyeszékhelyhez való csatlakozásról a pethőhenyei településrészek lakosai tavaly májusban népszavazáson döntöttek. A településrészeken élő huszonkét állandó lakos közül tizenhárman adták le szavazatukat, valamennyien a csatlakozás mellett voksoltak.

Deák István (független) polgármester a népszavazást követően azt mondta, hogy a képviselőkkel együtt ő is támogatta a népszavazási kezdeményezést, annak ellenére, hogy így Pethőhenye község elveszti a területe harmadát.

A népszavazást követően bizottság jött létre a pethőhenyei településrészek átadásának előkészítésére, s a két önkormányzat előzetes megállapodást kötött a folyamatról. A végleges megállapodás aláírását azonban a pethőhenyei polgármester megtagadta, s azt indítványozta a képviselő-testületnek, hogy vonja vissza a területek átcsatolásáról szóló határozatot. A tavaly szeptemberi ülésen a képviselők négy igen szavazattal, ellenszavazat nélkül a határozat ideiglenes felfüggesztéséről döntöttek.

A zalaegerszegi önkormányzat a jognyilatkozat pótlása érdekében keresetet nyújtott be a megyei bíróságon, amely január végén rendelkezett ideiglenesen az előzetes megállapodásban rögzített ingatlanok tulajdonjogának átadásáról, és meghatározta a közigazgatási területhez tartozó csaknem hatszáz ingatlant. Ha nem született volna ideiglenes bírósági határozat, akkor az idén meghiúsult volna a területek átcsatolása, amelyre már csak 2014-ben, a következő önkormányzati választások után lett volna lehetőség.

Az önkormányzati törvény szerint a területrész átadásáról a népszavazást követő 90 napon belül kell megállapodást kötni, ennek hiányában a megyei bíróság dönt. A csatlakozásról szóló dokumentumokat, az ingatlan-nyilvántartásban átvezetett megállapodást vagy a bírósági döntést az önkormányzati választás évében január 31-ig kell megküldeni a szaktárcához és a Központi Statisztikai Hivatalhoz, hiánypótlásra nincs lehetőség.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.