Bartalné Mentes Judit közölte: a Győri Ítélőtábla most kézhez kapott döntése szeptember 7-én született, amellyel Hosszúhegyet, Cserlapot és Kápolnahegyet Zalaegerszeghez csatolta. Az ítélet szerint az alperes pethőhenyei önkormányzatnak az elsőfokú bíróság döntése szerint 250 ezer, a másodfokú bíróság ítélete alapján pedig további 50 ezer forint perköltséget kell fizetnie Zalaegerszeg számára.
A zalai megyeszékhelyhez való csatlakozásról a pethőhenyei településrészek lakosai tavaly májusban népszavazáson döntöttek. A településrészeken élő huszonkét állandó lakos közül tizenhárman adták le szavazatukat, valamennyien a csatlakozás mellett voksoltak.
Deák István (független) polgármester a népszavazást követően azt mondta, hogy a képviselőkkel együtt ő is támogatta a népszavazási kezdeményezést, annak ellenére, hogy így Pethőhenye község elveszti a területe harmadát.
A népszavazást követően bizottság jött létre a pethőhenyei településrészek átadásának előkészítésére, s a két önkormányzat előzetes megállapodást kötött a folyamatról. A végleges megállapodás aláírását azonban a pethőhenyei polgármester megtagadta, s azt indítványozta a képviselő-testületnek, hogy vonja vissza a területek átcsatolásáról szóló határozatot. A tavaly szeptemberi ülésen a képviselők négy igen szavazattal, ellenszavazat nélkül a határozat ideiglenes felfüggesztéséről döntöttek.
A zalaegerszegi önkormányzat a jognyilatkozat pótlása érdekében keresetet nyújtott be a megyei bíróságon, amely január végén rendelkezett ideiglenesen az előzetes megállapodásban rögzített ingatlanok tulajdonjogának átadásáról, és meghatározta a közigazgatási területhez tartozó csaknem hatszáz ingatlant. Ha nem született volna ideiglenes bírósági határozat, akkor az idén meghiúsult volna a területek átcsatolása, amelyre már csak 2014-ben, a következő önkormányzati választások után lett volna lehetőség.
Az önkormányzati törvény szerint a területrész átadásáról a népszavazást követő 90 napon belül kell megállapodást kötni, ennek hiányában a megyei bíróság dönt. A csatlakozásról szóló dokumentumokat, az ingatlan-nyilvántartásban átvezetett megállapodást vagy a bírósági döntést az önkormányzati választás évében január 31-ig kell megküldeni a szaktárcához és a Központi Statisztikai Hivatalhoz, hiánypótlásra nincs lehetőség.
(MTI)

Folytatódik az M9-es autópálya építése