The Times (thetimes.co.uk)
Hat tálibot iktatnak ki naponta átlagosan a különleges egységek – tudta meg a The Times David Petraeus tábornoktól, az Afganisztánban állomásozó egységek vezérétől. Soha korábban nem ütötték meg ilyen gyakran a „főnyereményt”, ahogy a katona fogalmaz.
A hatvanas évei felé közeledő tábornok csupán két és fél hónapja vette át a parancsnokságot az Obama elnök ízlésének túlságosan szabad szájú Stanley McChrystal-tól. A korábban a Központi Parancsnokság élén álló tiszt pályájában ez elméletileg visszalépés, új kinevezésével azonban a gyakorlatban ismét az afganisztáni háború legfontosabb arca lett, ennél magasabbra pedig katona manapság nem igazán juthat az Egyesült Államok haderejében.
Az is bizonyos, Petraeusnak nincs könnyű dolga: a háború több áldozatot szed, mint valaha, a londoni Nemzetközi Stratégiai Intézet (IISS) legújabb jelentése szerint pedig a tálibok a koalíciós csapatok kivonulása esetén sem jelentenének komoly veszélyt az országra.
A parancsnok szerint azonban az IISS alábecsüli a veszélyt. „Az al-Kaida és más csoportok folyamatosan próbálnak visszatérni Afganisztánba – mondta Petraeus a Times riporterének. – Az ország északkeleti részén, különösen Kunar és Nurisztán tartományokban érezzük az egyre erősebb nyomást – a pakisztáni katonaság támadásai egyre délebbre tolják őket”.
A tábornok szerint azonban nincs mitől tartani: a brit és amerikai csapatok sosem látott tempóban küzdve igyekeznek felszabadítani az országot. „A különleges egységek sorozatosan megütik a főnyereményt – magyarázza Petraeus, a főnyereményen több felkelő együttes megölését értve. – 24 óra leforgása alatt átlagosan 4-6 tálibot tudunk kiiktatni”.
Az Irakban tapasztaltnál három-négyszer gyorsabb tempó a katonáknak élőképet biztosító robotrepülőknek és a minden eddiginél hatékonyabb, nyelvészekkel és tolmácsokkal megtámogatott kémhálózatnak köszönhető, mondja a tábornok. A küldetéseket az amerikai különleges csapatok mellett Nato-egységek és amerikai támogatással működő afgán katonák viszik véghez, „lenyűgöző precizitással”.
Petraeus szerint tehát minden a legjobb úton halad: a tábornok szerint még a nemzetközileg korruptnak és törvénytelennek tartott Karzia-kormánnyal is megfelelő a kapcsolat. „Karzai elnök az afgánok törvényesen megválasztott vezetője, akinek hihetetlenül bonyolult és gyakran percenként változó körülmények között kell irányítania nemzetét – magyarázta Petraeus. – Heti több alkalommal tanácskozunk”.
CNN (cnn.com)
Megnyílt a világ legnagyobb tengeri szélerőmű-rendszere – írja a CNN. A Margate angol kikötőtől északra fekvő Thanet elnevezésű telep 4000 focipálya méretű területen működik, és körülbelül 200 ezer otthont képes elektromossággal ellátni. A szigetország „kizöldítését” segítő projekt a svéd Vattenfall energiacég majdnem másfél milliárd dolláros beruházása révén jöhetett létre.
A 35 négyzetkilométeres területen fekvő Thanet első turbináját a parttól 12 kilométerre helyezték el, hogy annak látványa semmiképp se zavarhassa a part menti Margate lakóit – bár a Vattenfall szerint a távolban forgó szélerőművek látványa általában vonzza a turistákat. A 100 turbinából álló rendszer különösen hatékonyan működik majd, mivel a brit szigeteket övező vizeken erős szelek fújnak – egy angol vizeken épült szélerőmű másfélszer hatékonyabb, mint egy németországi.
A Thanet nem sokáig maradhat a világ legnagyobb vízi szélerőmű-telepe: az Essex-i vizek közelébe tervezett Array elnevezésű rendszer 300 turbinát foglal majd magába, és 1 gigawatt energia termelésére lesz képes.

Németh Szilárd: Az ukrán energiafenyegetés a magyaroknak négyszeres gázárat és dupla áramárat jelentene