„Néha csak bűntettek árán lehet elérni a szabadságot”

Mindkét oldalon beszállnak a szomáliai polgárháborúba a kalózok – írja a The New York Times. Van olyan bandavezér, aki a törzsi vezetőket támogatja magánhadseregével, más kalózok azonban a militáns iszlamista szervezetekkel karöltve szedik az adót. Rekordokat döntött Tony Blair memoárja – írja a The Times. A nagy vihart kavaró könyvből megjelenésének első napján többet adtak el, mint Peter Mandelson „The Third Man”-jéből három hét alatt, mely eddig a nyár legnagyobb politikai slágerének számított.

Kovács N. László
2010. 09. 02. 16:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times (nytimes.com)

Mindkét oldalon beszállnak a szomáliai polgárháborúba a kalózok. Van olyan bandavezér, aki a törzsi vezetőket támogatja magánhadseregével, más kalózok azonban a militáns iszlamista szervezetekkel karöltve szedik az adót.

Iszmail Hadzsi Nur, Hobjo falucska kormányzati tisztviselője úgy döntött, a helyi kalózbanda segítségét kéri az al-Sabab ellen. A New York Times ott volt, amikor a két fél megpecsételte a szerződést: Nur többtucatnyi gépfegyveres figurától körülvéve ölelte meg a jól ismert vezéreket, avagy új „testvéreit”. „Két tűz közé kerültünk, és bár ezek az emberek bűnözők, meg kellett velük barátkoznunk” – magyarázta a férfi. A szomáliai kalózok nem a megbízhatóságukról híresek, így nem tudni, mennyi ideig tart majd a különös szövetség.

Mohamed Garfandzsi, a hobjói kalózközösség vezetője féltucatnyi elrabolt hajót tudhat a háta mögött, a pályafutása során beszedett több millió dolláros váltságdíjnyereségét pedig egy kisebb hadsereg felállítására költötte: a hírek szerint több száz kiképzett, felfegyverzett férfinak parancsol, osztagát 80 nehézgéppuskás támogatja és fél tucat légvédelmi ágyúval felszerelt teherautó. Az sem egyértelmű, a falu fogadta-e fel Garfandzsit, vagy az döntött kegyesen úgy, hogy védelmébe veszi Hobjót. Amikor ugyanis nemrégiben a településre érkező tucatnyi újságíró a helyi véneket kérdezgette, hirtelen megjelent a kalózvezér, és engedélyezte a kormányzatiaknak a beszédet, a fotósoknak pedig a fotózást.

Hobjóban és a környékbeli falvakban tehát a kalózok járőröznek, a néhány tucat kilométerrel délebbre fekvő falu, Kszarardhir vizeit azonban már a Hizbul Iszlam és az al-Sabab mellett álló banditák ellenőrzik. Az iszlamista felkelők eredetileg a „szentségtelen” kalózkodás megszüntetését fogadták meg, a pénz azonban a jelek szerint fontosabbnak bizonyult, mint a hit. Szomália kalózai tehát egymás ellen is harcolnak. Garfandzsi eredetileg nyilván profitszerzési célból állította fel a sereget, emberei azonban most már azt állítják, vezérük kész szabadságharcos. „Néha csak bűntettek árán lehet elérni a szabadságot” – magyarázta az egyik kalóz az újságíróknak.

The Times (thetimes.co.uk)

Rekordokat döntött Tony Blair memoárja. A nagy vihart kavaró könyvből megjelenésének első napján többet adtak el, mint Peter Mandelson „The Third Man”-jéből három hét alatt, mely eddig a nyár legnagyobb politikai slágerének számított.

A Waterstone kiadó tájékoztatása szerint még sosem fogyott ennyire egyetlen memoárkötet sem, mint az ellentmondásos volt miniszterelnöké. „Mindent felülmúlt, amit csak meg lehet nevezni – közölte Jon Howells, a Waterstone szóvivője. – Russel Brand, Peter Kay, Dawn French (brit színészek), Beckham – mindannyian hihetetlenül sikeres önéletrajzi műveket tudhatnak magukénak, de Blairt meg sem tudják közelíteni.”


Fotó: Reuters


Neil Denny, a The Bookseller könyvmagazin főszerkesztője úgy becsüli, körülbelül 200-400 ezer kemény fedelű példányt adhatnak el a könyvből csak Nagy-Britanniában. Az Egyesült Államokban a nagyobb közönséget tekintve még ennél is nagyobb számokat várnak, de a memoár Kanadában, Ausztráliában és a kontinentális Európában is érdeklődésre számíthat. Valószínű tehát, hogy a négymilliós előleget végül nem kell veszteségként leírnia a kiadónak, sőt ha Denny jóslata beválik, a Waterstone jelentős haszonra tehet szert. Ha továbbra is ilyen sebességgel fogy a könyv, még Blair is újabb összegekhez juthat, ezeket azonban a volt miniszterelnök egyenesen a brit légió alapítványának küldi majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.