Nincs fogadókészség a végtelenített agresszióra

A régi sztereotípiákat alkalmazva frusztráltan támadom legyőzőimet, tovább gyűlölök, hazudok, tehát élek, még ha erkölcsi-politikai hulla vagyok is – Münnich Iván agressziókutató ebben foglalta össze a szerinte vereségfokozó hatású baloldali–liberális kampánystratégiát az önkormányzati választások közeledtével.

Joó István
2010. 09. 13. 12:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A balliberálisok nyolc éven keresztül nem oldották meg a nyugdíjasok vagy éppen a pedagógusok problémáját, nem tudták elviselni az ezzel szembeni kritikát, ám már a vereségük után huszonnégy órával és azóta is azzal támadják a második Orbán-kormányt, hogy nem tesz semmit ezekért a rétegekért. A fenti példával Münnich Iván agressziókutató azt a megállapítását kívánta alátámasztani, hogy a baloldal az országgyűlési választások után is ugyanolyan bigott, mint volt. Meglátása szerint az MSZP nem hagyott fel sztereotípiáinak sulykolásával sem. „Nem vagytok demokraták, visszaéltek a túlhatalmatokkal, rasszisták vagytok, államegyházat akartok létrehozni” – efféle régi lemezeket tesz fel a Fidesz–KDNP lejáratásának szándékával a helyhatósági választás kampányában az MSZP és részben az LMP is, elárulva, hogy fogantatása szabad demokrata.

Münnich rámutatott, a posztkommunisták sosem tűrték fegyelmezetten a vereséget, az Antall-kormány megalakulása után kicsiny parlamenti frakcióra zsugorodva is csak rövid ideig voltak szalonképesek; ezúttal most száz napra sem futotta. Holott – mutatott rá a pszichológus – a közvélemény-kutatások is bizonyítják, hogy nem előnyös a végtelenített agresszivitás, az emberek nem tudnak tartósan az agresszorokkal azonosulni, ugyanakkor szívesen húznak a győzteshez. „Jelenleg e két tömegpszichikai tényező rossz hatása összegződik, azt vetítve előre, hogy a volt kormányerő csúfos vereséget szenved az önkormányzati választásokon is” – véli Münnich Iván.

Diagnózisa szerint a szocialista párt nemcsak a kiütéses országgyűlési választási vereség miatt frusztrált, hanem amiatt is, mert ellenzéki társát, a Jobbikot kellene „szélsőségeseznie”, holott a Fideszt szeretné. Ehhez járul továbbá Gyurcsány Ferenc exminiszterelnök egyéni frusztráltsága, sérültsége, az, hogy jelenleg nem tudja kiélni hatalomgyakorlási vágyát, s ez elvonási tüneteket okoz nála – ami blogbejegyzéseiben is tükröződik. Ezek a balliberális médiában sokat idézett szösszenetek szintén egyszerre gyűlölködők és gyűlöletgerjesztő szándékúak, és az őszödi beszédén rajtakapott Gyurcsányra jellemzően többnyire Orbán Viktort vádolják hazugsággal.

A klinikai pszichológus úgy látja, Mesterházy Attila jelenlegi MSZP-elnök, frakcióvezető, illetve Horváth Csaba főpolgármester-jelölt láthatóan nem tud mást, mint önkéntelenül is Gyurcsány-paródia lenni a konfliktuskeresésben, a gyűlölködésben. „Annál inkább feltűnő a szocialista főpolgármester-jelölttel szemben esélyes Tarlós István jobbközép polgármesterjelölt kampánybeli fellépése, stílusa, melyre a higgadt tárgyilagosság és a szakmai felkészültség a jellemző” – értékelte az agressziókutató szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.