A balliberálisok nyolc éven keresztül nem oldották meg a nyugdíjasok vagy éppen a pedagógusok problémáját, nem tudták elviselni az ezzel szembeni kritikát, ám már a vereségük után huszonnégy órával és azóta is azzal támadják a második Orbán-kormányt, hogy nem tesz semmit ezekért a rétegekért. A fenti példával Münnich Iván agressziókutató azt a megállapítását kívánta alátámasztani, hogy a baloldal az országgyűlési választások után is ugyanolyan bigott, mint volt. Meglátása szerint az MSZP nem hagyott fel sztereotípiáinak sulykolásával sem. „Nem vagytok demokraták, visszaéltek a túlhatalmatokkal, rasszisták vagytok, államegyházat akartok létrehozni” – efféle régi lemezeket tesz fel a Fidesz–KDNP lejáratásának szándékával a helyhatósági választás kampányában az MSZP és részben az LMP is, elárulva, hogy fogantatása szabad demokrata.
Münnich rámutatott, a posztkommunisták sosem tűrték fegyelmezetten a vereséget, az Antall-kormány megalakulása után kicsiny parlamenti frakcióra zsugorodva is csak rövid ideig voltak szalonképesek; ezúttal most száz napra sem futotta. Holott – mutatott rá a pszichológus – a közvélemény-kutatások is bizonyítják, hogy nem előnyös a végtelenített agresszivitás, az emberek nem tudnak tartósan az agresszorokkal azonosulni, ugyanakkor szívesen húznak a győzteshez. „Jelenleg e két tömegpszichikai tényező rossz hatása összegződik, azt vetítve előre, hogy a volt kormányerő csúfos vereséget szenved az önkormányzati választásokon is” – véli Münnich Iván.
Diagnózisa szerint a szocialista párt nemcsak a kiütéses országgyűlési választási vereség miatt frusztrált, hanem amiatt is, mert ellenzéki társát, a Jobbikot kellene „szélsőségeseznie”, holott a Fideszt szeretné. Ehhez járul továbbá Gyurcsány Ferenc exminiszterelnök egyéni frusztráltsága, sérültsége, az, hogy jelenleg nem tudja kiélni hatalomgyakorlási vágyát, s ez elvonási tüneteket okoz nála – ami blogbejegyzéseiben is tükröződik. Ezek a balliberális médiában sokat idézett szösszenetek szintén egyszerre gyűlölködők és gyűlöletgerjesztő szándékúak, és az őszödi beszédén rajtakapott Gyurcsányra jellemzően többnyire Orbán Viktort vádolják hazugsággal.
A klinikai pszichológus úgy látja, Mesterházy Attila jelenlegi MSZP-elnök, frakcióvezető, illetve Horváth Csaba főpolgármester-jelölt láthatóan nem tud mást, mint önkéntelenül is Gyurcsány-paródia lenni a konfliktuskeresésben, a gyűlölködésben. „Annál inkább feltűnő a szocialista főpolgármester-jelölttel szemben esélyes Tarlós István jobbközép polgármesterjelölt kampánybeli fellépése, stílusa, melyre a higgadt tárgyilagosság és a szakmai felkészültség a jellemző” – értékelte az agressziókutató szakember.

Ez most komoly? Az M44 végre elérhet a határig – térképen is mutatjuk