A héten nyújtja be az Országgyűlésnek a kabinet azt az alaptörvény módosítását célzó indítványát , amely a legfőbb ügyész jogállását, a jogalkotás rendjét, valamint a kormányhivatalok vezetésével kapcsolatos összeférhetetlenségi szabályokat érinti. A javaslat lehetőséget teremtene arra, hogy az országgyűlési képviselők is lehessenek kormánymegbízottak, akik a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok jogutódjaként 2011. január 1-jétől létrejövő megyei kormányhivatalokat vezetik majd.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium honlapján olvasható tervezet szerint az országgyűlési képviselők továbbra sem lehetnek közigazgatási szerv alkalmazottjai, kivéve ha a kormány tagjai, vagy államtitkárok, illetve kormánymegbízottak. Az alaptörvény a javaslat szerint azt is rögzítené, hogy a kormány tagjai és az államtitkárok mellett a kormánymegbízottak jogállását, díjazását, továbbá felelősségre vonásuk módját törvény szabályozza.
A fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok – a regionális államigazgatási hivatalok helyett – szeptember 1-jén kezdték meg működésüket, ezek helyét jogutódként veszik majd át január 1-től a megyei kormányhivatalok.
A kormány már döntött arról, hogy tizenöt területi államigazgatási szerv integrálódik a 2011. január 1-jén létrejövő fővárosi és megyei kormányhivatalokba. A Magyar Közlöny szeptember 14-i számában megjelent döntéssel Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi minisztert arra kérték fel, hogy szeptember 30-ig nyújtson be törvényjavaslatot a fővárosi és megyei kormányhivatalokról, november 10-ig pedig kormány-előterjesztést, amely tartalmazza a kormányhivatalok szervezetére, működésére és jogutódlására vonatkozó részletes szabályokat.
A kormány képviselője a házbizottság csütörtöki ülésén jelezte, hogy a kabinet több törvényjavaslatot – köztük a kormányhivatalok felállításáról és az alkotmány módosításáról szólót – benyújtja még a héten, és ezek sürgős tárgyalását kéri.
(MTI)

Fizetős parkolás a szupermarketeknél: jogos intézkedés vagy bosszantó változás?