Radicová az elődeit hibáztatja a gyűlölet szításáért

Az előző szlovák kormány egyes tagjai részt vettek a szlovákiai gyűlölet, szélsőségesség és nacionalizmus szításában – mondta egy osztrák lap keddi számában megjelent interjúban a szlovák miniszterelnök a szlovák–magyar viszonyról.• Caplovic: Radicová kormánya engedett Budapestnek • Radicová: Szükség van az államnyelvtörvény szankcióira

MNO
2010. 09. 28. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iveta Radicová a Kurier újságírójának arra a kérdésre válaszolt így, hogy miként akarja megoldani a szlovákiai magyar kisebbség körüli feszültséget. Hozzátette, hogy „nyitott és baráti hangvételű” megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel. Ennek során megállapodtak, hogy szlovák–magyar vegyes bizottságok foglalkoznak majd a kényes kérdésekkel. Felidézte azt is, hogy kormányának programjában szerepel a szlovák állampolgársági törvény megváltoztatása, és hogy folyamatban van a nyelvtörvény módosítása.

A szlovák kormányfő ismét biztosította Ausztriát, hogy a mohi (Mochovce) atomerőmű bővítésénél ügyelnek az „átláthatóságra”. „Véleményem szerint Szlovákia nem tartotta be a szerződést” – mondta arra utalva, hogy az osztrák fél – még az előző szlovák kormány idején – a sajtóból értesült a nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárás lezárásáról. Radicová szeptember közepén tett bécsi bemutatkozó látogatása alkalmával elnézést kért ezért. „Nemcsak Ausztria, de Szlovákia is átlagon felüli biztonságot akar az atomerőműben” – tette hozzá az interjúban.

Kompromisszum körvonalazódik?


A Kurier az interjú mellett közölt keretes írásában Megbékélés akadályokkal címmel számolt be Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter hétfői budapesti tárgyalásairól. Maratoni futásra és politikai akadályfutásra is kihasználta budapesti látogatását a külügyminiszter – írta a lap. Értékelése szerint a magyar kisebbség körüli vitát az előző szlovák kormány szította azzal, hogy teljes egészében a nacionalizmusra épített. Jelentősen szigorították a hivatali és az iskolai nyelvhasználat szabályait – írta az államnyelvtörvényről. A magyar radikális jobboldal ezzel pontokat tudott szerezni a választóinál – tette hozzá.

Alig nyerte meg a jobboldali konzervatív Fidesz elnöke a választásokat, keresztülvitt a parlamentben egy törvényt, amely minden határon túli magyarnak magyar állampolgárságot biztosít. Válaszul Pozsony a szlovák útlevelek megvonásával fenyegetőzött – fogalmazott a lap. A szerző úgy látja, az új szlovák kormány többségében a helyzet javításában érdekelt. Bár Mikulás Dzurindának „üres kézzel” kellett Budapestre utaznia, fokozatosan körvonalazódik egy kompromisszum, amely nemcsak minden szlovák kormánypártnak, de a magyar kormánynak is megelégedésére szolgálhat. Eszerint a nyelvtörvény elleni kihágásokat csak kivételes esetekben büntetnék.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.