Szilvásynak nem szabad örülnie, kap majd újabb meghívót

Van a szakmai hibáknak egy olyan kritikus tömege, amely okszerűvé teszi a következtetést, hogy esetleg nem is volt szándék arra, hogy a rendőrség megvédje a Magyar Televízió Szabadság téri székházát 2006 őszén – nyilatkozta Gulyás Gergely, a 2006-os jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság fideszes elnöke a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában kedd reggel.

MNO
2010. 09. 14. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijelentette: talán változtatni kellene azon a gyakorlaton, hogy a megidézett személy szankció nélkül távol maradhat egy parlamenti bizottsági meghallgatástól, megsértve ezzel az alkotmány rendelkezését; a politikus Szilvásy György volt titokminiszter távolmaradására célzott.

„Amikor Ignácz István volt Pest megyei rendőrfőkapitánytól azt kérdeztük, hogy a tévéostromnál történteket meg lehet-e magyarázni szakmai indokkal, vagy esetleg más is lehet a háttérben, ő is úgy foglalt állást: nem tudja azt mondani, hogy a történtek szakmai okokkal magyarázhatók, mert érthetetlen döntéseket hoztak” – nyilatkozta a fideszes politikus.

Hozzátette: nyilván mindenki hibázhat, és a televízió volt székházánál történtek sem mondhatók szokványos helyzetnek. De amikor rendelkezésre állna a megfelelő rendőri erő – Gergényi Péter volt budapesti főkapitányon kívül mindenki ezt mondta –, amikor ki tudnák üríteni a Magyar Televízió volt székháza előtti részt és meg tudnák védeni az intézményt, és közben sorozatosan hoznak ezt lehetetlenné tevő döntéseket, akkor joggal vethető fel, hogy esetleg nem is volt szándék a tévészékház megvédésére – nyilatkozta Gulyás Gergely.

A szakmai hibákat sorolva Gulyás megemlítette: megállapítható, hogy igen jelentős rendőri erőket tartottak vissza. Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitánynak volt ugyan egy válaszkísérlete erre a vizsgálóbizottság előtt, nevezetesen, hogy a Parlamentet is meg kellett védeni. „Amikor az erőszakos cselekmények eszkalálódnak a televízió székházánál, akkor a rendőrök kétharmadát a Parlamentnél tartani, ott, ahol már csak tíz-húsz ember van ekkor, ez szinte megmagyarázhatatlanul hibás szakmai döntés” – szögezte le a fideszes politikus.

Másfelől Gulyás Gergely szerint megállapítható, hogy amikor a televízió előtti tüntetés erőszakossá vált, akkor még csak 50-80 erőszakos személy volt a tömegben. Őket kellett volna kiemelni, előállítani, s így megőrizhető lett volna a tüntetés békés jellege. Ez sem történt meg; ezután indult el az erőszakos események láncolata, amit a rendőrség nem tudott megszakítani, noha a szakértők véleménye szerint akkor is elég rendőri erő állt rendelkezésre ehhez – érvelt a politikus.

Valószínűleg nem lehet már olyan tisztán látni, mint lehetett volna egy vagy két hónappal az események után – mondta a vizsgálóbizottsági elnök. Viszont – tette hozzá – az volt a politikai realitás, hogy a korábbi kormánypártok lehetetlenné tették a vizsgálatokat. „Mi pedig úgy gondoljuk, hogy ez egy olyan súlyos esemény, hogy még négy év után is jobb egy teljes körű vizsgálatot levezényelni, mint hagyni az eseményeket feltáratlanul” – mondta. A bizottság tehát azt kísérli meg, hogy az eseményeket a lehető legpontosabban rekonstruálja, ezt követően jelentést készítenek, amit a parlament emberi jogi bizottsága fogad majd el.

Az összegzést október 23-ig szeretné elfogadtatni Gulyás Gergely. Kijelentette: ha úgy látják majd, hogy bármilyen jogi konzekvenciája lehet az összegzésnek, akkor az ügyészség részére megküldik azt.

A politikus megjegyezte: egyedül Szilvásy György volt titokminiszter nem jelent meg a bizottság előtt, Bene László volt országos rendőrfőkapitány e hét pénteken elmegy a bizottsági meghallgatásra. Szilvásy Györgynek egyébként újabb meghívót küldenek – mondta Gulyás Gergely, aki szerint az alkotmány betűjéből egyenesen következik, hogy a meghívott személynek a bizottság rendelkezésére kell állnia. Ha nem így tesz, annak viszont ma nincs szankciója – ennek a változtatását is át kellene gondolni – hangzott el az interjúban. „Az nem egy szerencsés gyakorlat, és a nemzetközi gyakorlattal is ellentétes, hogy szankció nélkül sértheti meg valaki az alkotmány bizottság előtti megjelenésre vonatkozó rendelkezését” – szögezte le Gulyás Gergely a Hattól nyolcig stúdiójában.

(Duna TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.