John Monks, az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkára leszögezte: egyebek közt arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy még nem késő elállni a megszorításoktól és más irányban keresni a megoldást. A brüsszeli tüntetést az Európai Bizottság pénzügyi szigort fokozó javaslatainak bejelentéséhez, illetve az uniós pénzügyminiszterek csütörtöki, kötetlen találkozója elé időzítették.
A tiltakozók egyebek között azt kifogásolták, hogy a kormányok a kispénzű dolgozókkal kívánják megfizettetni a válság árát. Sürgették, hogy a pénzintézetekre háruljon nagyobb szerep ebben, hiszen a krízis a bankágazatban kezdődött.
Sok tüntető az üzletembereket karikírozó öltözékben vagy táblával jelent meg, de több felirat szólt a „spekulánsok európai uniója” és a vállalati visszaélések ellen is. A résztvevők sürgették, hogy a kormányok fordítsanak nagyobb gondot és több pénzt a foglalkoztatási és szociális problémákra.
Az óriástüntetésről komolyabb incidenst a délutáni órákig nem jelentettek, de a rendőrség közlése szerint néhány oda nem illő tárgyat eltávolítottak egyes tüntetőktől. A belga főváros közlekedése mindazonáltal megszenvedte az akciót, az utakon és a tömegközlekedési vonalakon káosz uralkodott.
Jelentős létszámú delegációk érkeztek az eseményre a szomszédos országokból, főként Németországból és Franciaországból, de legalább jelképes küldöttséggel minden EU-tagország képviseltette magát. Néhány küldöttség érkezését késleltette vagy megakadályozta a belga légiirányítók előző napi vadsztrájkja, amely még szerdán is jelentős fennakadásokat okozott a légi közlekedésben.
Megszólalt a témában José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. Az uniós pénzügyi reformokról tartott sajtótájékoztatóján leszögezte: a most bejelentett bizottsági javaslatok célja a dolgozók érdekeinek védelme is. Kifejtette azonban azt is, hogy amikor egyes országoknak sürgős adósságtörlesztési kötelezettségeik vannak, elképzelhető, hogy kevesebbet tudnak fordítani szociálpolitikára.
(MTI)