Visszaadják az egészségügyi kollégiumok hitelét

Az egészségügyi szakmai kollégiumok átalakítását tervezi az egészségügyi kormányzat – ismertette Szócska Miklós államtitkár csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján.

MNO
2010. 09. 02. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta, változásra van szükség ezen a területen, a jövőben kisebb létszámú, rugalmasabb működésű, a fiatal szakembereknek is „helyet adó”, az ország minden ellátóját reprezentáló kollégiumokat szeretnének. Megjegyezte egyben, a tavalyi szakmai kollégiumi választás a szakma felháborodását váltotta ki, mint fogalmazott, „(a szakemberek) megalázónak tartották a választási folyamatot, így a legnagyobb szaktekintélyek sem érezték azt, hogy hitelük van a megválasztott testületeknek”. Ezt a hitelt kell visszaadni – fűzte hozzá.

Szakértők dolgozzák ki az új rendszert


Szócska Miklós elmondása szerint adminisztratív támogatást is kapnak a jövőben az átalakított grémiumok, munkájukat közelíteni fogják az adott szakma szakfelügyeleti rendszeréhez. El szeretnék érni azt is, hogy a testületek rendszerszerűen működjenek együtt az országos intézetekkel, egyetemekkel. Az államtitkár ismertetése szerint az átalakítás első fázisa az lesz, hogy egy tizenkét főből álló szakértői bizottság alakul, ez a testület fogja kidolgozni a szakmai kollégiumok új rendszerét, a határidő az év vége.

Szócska Miklós közölte: az átalakítás megkezdése nem jelenti a most is működő kollégiumok azonnali megszüntetését, azok a jelenlegi összetételben, de ideiglenesen működnek.

Újraosztják az uniós forrásokat


Az államtitkár más témát érintő kérdésre válaszolva megerősítette, hogy ahol lehet, újraosztják az uniós egészségügyi forrásokat. Szócska Miklós elmondta: a struktúraváltó uniós projekt második körét „lefújták”, és megállították a rehabilitációra vonatkozókat is, utóbbiakat például azért, mert a programokat úgy írták ki, hogy az elképzeléseket semmilyen szinten nem koordinálták.

A Népszabadság csütörtöki számában írt arról, hogy a kormányváltás után 18 egészségügyi intézmény panaszának adott helyt Fellegi Tamás fejlesztési miniszter, így olyanok is kaphatnak uniós forrást fejlesztési terveikhez, amelyek az előző kormány alatt kimaradtak a pénzosztásból.

A gyógyszerkassza esetleges év végi túlköltésére vonatkozó kérdésre az államtitkár röviden csak annyit felelt: nem fog „elszállni” a kassza, és ezt a szakmai anyagok is alátámasztják. Szócska Miklós hozzátette: folyamatosan figyelemmel kísérik az Egészségbiztosítási Alap helyzetét.

Szintén kérdésre közölte azt is, hogy az egészségügyi kormányzat támogatja azt az orvoskamarai kezdeményezést, hogy a büntető törvénykönyv a jövőben szigorúbb szankciókkal sújtsa azokat, akik egészségügyi dolgozókkal szemben követnek el erőszakos bűncselekményeket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.