Mint mondta, változásra van szükség ezen a területen, a jövőben kisebb létszámú, rugalmasabb működésű, a fiatal szakembereknek is „helyet adó”, az ország minden ellátóját reprezentáló kollégiumokat szeretnének. Megjegyezte egyben, a tavalyi szakmai kollégiumi választás a szakma felháborodását váltotta ki, mint fogalmazott, „(a szakemberek) megalázónak tartották a választási folyamatot, így a legnagyobb szaktekintélyek sem érezték azt, hogy hitelük van a megválasztott testületeknek”. Ezt a hitelt kell visszaadni – fűzte hozzá.
Szakértők dolgozzák ki az új rendszert
Szócska Miklós elmondása szerint adminisztratív támogatást is kapnak a jövőben az átalakított grémiumok, munkájukat közelíteni fogják az adott szakma szakfelügyeleti rendszeréhez. El szeretnék érni azt is, hogy a testületek rendszerszerűen működjenek együtt az országos intézetekkel, egyetemekkel. Az államtitkár ismertetése szerint az átalakítás első fázisa az lesz, hogy egy tizenkét főből álló szakértői bizottság alakul, ez a testület fogja kidolgozni a szakmai kollégiumok új rendszerét, a határidő az év vége.
Szócska Miklós közölte: az átalakítás megkezdése nem jelenti a most is működő kollégiumok azonnali megszüntetését, azok a jelenlegi összetételben, de ideiglenesen működnek.
Újraosztják az uniós forrásokat
Az államtitkár más témát érintő kérdésre válaszolva megerősítette, hogy ahol lehet, újraosztják az uniós egészségügyi forrásokat. Szócska Miklós elmondta: a struktúraváltó uniós projekt második körét „lefújták”, és megállították a rehabilitációra vonatkozókat is, utóbbiakat például azért, mert a programokat úgy írták ki, hogy az elképzeléseket semmilyen szinten nem koordinálták.
A Népszabadság csütörtöki számában írt arról, hogy a kormányváltás után 18 egészségügyi intézmény panaszának adott helyt Fellegi Tamás fejlesztési miniszter, így olyanok is kaphatnak uniós forrást fejlesztési terveikhez, amelyek az előző kormány alatt kimaradtak a pénzosztásból.
A gyógyszerkassza esetleges év végi túlköltésére vonatkozó kérdésre az államtitkár röviden csak annyit felelt: nem fog „elszállni” a kassza, és ezt a szakmai anyagok is alátámasztják. Szócska Miklós hozzátette: folyamatosan figyelemmel kísérik az Egészségbiztosítási Alap helyzetét.
Szintén kérdésre közölte azt is, hogy az egészségügyi kormányzat támogatja azt az orvoskamarai kezdeményezést, hogy a büntető törvénykönyv a jövőben szigorúbb szankciókkal sújtsa azokat, akik egészségügyi dolgozókkal szemben követnek el erőszakos bűncselekményeket.
(MTI)

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába