A politikus kifejtette: teljes körű felmérés készül arról, hogy a hévízi tó forrásának hozama, vízminősége és összetétele hogyan alakul, mert nem szabad megengedni, hogy a lehetőségek túlzott kihasználása veszélyeztesse a vízbázist. Felül fogják vizsgálni az újabb vízkivételi engedélyeket, a meglévőket pedig az eddiginél erőteljesebben fogják ellenőrizni – fűzte hozzá. Hévíz kérdését környezet- és természetvédelmi, valamint vízügyi szempontból kiemelten fontosnak nevezte, ez egy „gyöngyszem Magyarország területén” – fogalmazott. Ezért a hévízi tó és forrása, annak fenntartása és fenntarthatósága kiemelt jelentőségű, amit a mindenkori kormányzatnak kötelessége jogszabályokkal, intézkedésekkel és akár konkrét anyagi eszközökkel is támogatni. „Aranytojást tojó tyúkot nem ölünk meg” – jelentette ki, hozzátéve, hogy nem mindegy, mekkora mennyiségű, milyen minőségű és hőfokú vizet ad a forrás, hogyan történik a hasznosítása, amelyet a tágabb térségben zajló gazdasági folyamatok is befolyásolhatnak.
Illés Zoltán elmondta: a vízbázis kihasználását célzó ellenőrzéseket azért is tartja fontosnak, mert egyes információk szerint „akár illegális vízkivételek is történhetnek” a térségben. Az MTI kérdésére kifejtette: azért is kell megakadályozni az újabb és újabb vízhasználati engedélyeket, mert a mennyiség előbb-utóbb a minőség rovására menne. Ez igaz a turizmusra is, ahol a bevételeket a minőségi szolgáltatások révén lehet fokozni.
A Balaton témáját érintve az államtitkár a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a tó és turizmusa számára a fürdőzés és a vitorlázás az egyik legfontosabb lehetőség, és nem a robbanómotoros hajók közlekedése. „Áttörést szeretnék elérni ezen a területen”, hogy csökkenjen vagy akár meg is szűnjön a robbanómotoros hajók használata a tavon – hangsúlyozta. A mentést és a rendőrséget kivételként jelölte meg, de hozzátette, hogy akár ezek esetében is ma már versenyképes alternatívát jelentene az elektromotoros hajók használata. A horgászat vagy halászat kérdésköre kapcsán Illés Zoltán azt emelte ki, hogy „felül kell vizsgálni a Balatonon zajló halászati és horgászati tevékenységet”, és a horgászatnak kell nagyobb teret engedni.
Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke a tájékoztatón azt mondta: azért tartja fontosnak Hévízen a környezetvédelmi konzultációt, mert előre kell gondolkodni. Amikor a tavat közvetlen veszély fenyegette, „a szocialista világban is egy emberként mozdult meg mindenki”, de most nem elég akkor lépni, amikor veszély van, azt inkább meg kell előzni.
(MTI)

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány