Elsüllyed az Auróra?

Az Auróra cirkáló, amely a történelmi legenda szerint sortüzével jelt adott az 1917-es felkelés kezdetére, december 30-tól már nem lesz hadihajó, és rossz általános állapota miatt még az a veszély is fennáll, hogy a Néva fenekére süllyed.

MNO
2010. 11. 26. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erről Igor Kudrin, a szentpétervári tengerészek és tengeralattjárósok klubjának elnöke szólt a Néva-parti városban pénteken tartott sajtóértekezletén. Korábban a haditengerészet vezetése bejelentette, hogy az Auróra megszűnik hadihajó lenni. A vonatkozó parancs, amelyet Vlagyimir Viszockij, a haditengerészeti flotta főparancsnoka írt alá, heves tiltakozást váltott ki.

Kudrin szerint már zajlik is az átadás-átvétel a hosszú ideje múzeumként szolgáló cirkálón, ahonnan a haditengerészek december 1-jén elvonulnak, de a civil személyzet státusai legkorábban is december végén jönnek létre. Hozzátette: aggasztónak tartja, hogy az átmeneti időszakban mindössze három takarítónő és hat őr marad állományban. A klubelnök arról is beszámolt, hogy a hadihajó rendkívül rossz műszaki állapotban van, és felhívta a figyelmet arra, hogy a cirkáló bonyolult műszaki berendezésének karbantartásához különlegesen képzett műszaki személyzet szükséges. Ezenkívül az évek során a folyó betemette azt a hatalmas gödröt, amelyet éppen a nagy hajó számára kotortak ki korábban, s ma már mindössze fél méter van a hajó alja és a fenék között. Úgy vélte, a múzeumi dolgozók szerény fizetésével aligha lehet magasan képzett szakembereket alkalmazni, márpedig ilyenekre van szükség, ha az a cél, hogy a hajó fennmaradjon.

Az Auróra páncélos cirkáló a balti-tengeri flotta állományába tartozik még egy rövid ideig, 1903-ban bocsátották vízre, vízkiszorítása 6731 tonna, sebessége 20 tengeri csomó, a legénység létszáma 578 fő. Részt vett az 1904–1905-ös orosz–japán háborúban, és 1917 elején, a februári forradalom idején legénysége fellázadt. Az 1917. októberi felkelésre ugyan a dokumentumok szerint a történelmi legendával ellentétben nem az Auróráról adtak jelt, de a cirkáló legénysége elfoglalta a Miklós cárról elnevezet hidat, és lehetővé tette, hogy a Vörös Gárda egységei behatoljanak a város központjába, a legénység egy része pedig közvetlenül is részt vett a fegyveres felkelésben.

A hajó, amelyet számtalan, s köztük sok remek művészeti alkotás örökített meg, 1948. november 17-én, a nagy októberi szocialista forradalom emlékműveként vetett horgonyt azon a helyen, ahol ma is áll.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.