A Wikileaks kedden hozott nyilvánosságra olyan amerikai diplomáciai táviratokat, melyek egyike szerint új-zélandi csapatok voltak kénytelenek beavatkozni a tehetetlen magyar katonák helyett Afganisztánban. A Karl Eikenberry, az Egyesült Államok kabuli nagykövete által írt levélben a diplomata beszámol arról, hogy Baglán tartományban fokozódik az erőszak, drogproblémák és hatalmi harcok vannak. A sürgöny szerint az itt állomásozó magyar PRT keveset tesz azért, hogy leküzdje a nehézségeket a térségben.
A nagykövet erre reagálva azt írta: a nagykövetség nem kívánja kommentálni a Wikileaks által nyilvánosságra hozott állítólagos táviratokat, illetve nem bocsátkozik feltételezésekbe azok tartalmát illetően.
„Ez a PRT elengedhetetlen azoknak az erőfeszítéseknek a sikeréhez, melyekkel a NATO igyekszik lerakni a hosszú távú biztonság, stabilitás és jólét alapjait egy olyan Afganisztánban, mely tiszteletben tartja az emberi jogokat, és amely soha többé nem válik a terroristák és a terrorizmus fészkévé” – hangsúlyozta a közlemény, hozzátéve: „ennek a PRT-nek ezen a helyen történő vezetésével Magyarország csodálatra méltóan járul hozzá az ISAF misszió sikeréhez”. „A PRT-ben és az Afganisztán más részein szolgálatot teljesítő magyar katonák jól képzettek és bátrak. Fejet hajtunk erőfeszítéseik előtt” – szögezte le.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) közleményében korábban úgy reagált: a PRT nem vesz részt fegyveres ellenállókkal szembeni harcban Afganisztánban, erre soha nem volt mandátuma. A HM szerint az afganisztáni Baglánban állomásozó tartományi újjáépítési csoport katonáinak nincs mandátuma arra, hogy fegyveres harcban vegyen részt; a PRT a helyi infrastruktúra fejlesztésén dolgozik. „Tehát katonáinkon nem is lehet számon kérni, hogy részt vesznek-e Baglán tartományban ilyen jellegű tevékenységben” – fűzték hozzá.
A közleményben felidézték, hogy a kiszivárogtatott információkat leközlő, The New Zealand Herald című, Aucklandben kiadott napilapnak egy új-zélandi védelmi forrás azt nyilatkozta, hogy a Baglánban elvégzett munka összhangban áll az új-zélandi PRT irányvonalával. Hozzátették, hogy az új-zélandi csapatok nem bocsátkoztak harcba a magyar csapatok helyett.
(MTI)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
