A Riasztás és a Mystery Gang bevonult a Csillagba

A Mystery Gang zenélt a Csillagbörtön (Szegedi Fegyház és Börtön) fogvatartottainak a Hír Televízió bűnügyi műsorának jóvoltából. A Riasztás műsorvezetőjét, Kisléghi-Nagy Rudolfot kérdeztük, hogyan sikerült a rockabilly együttest rávenniük, hogy a megszokott, főként hölgyekből álló közönségüket súlyos bűncselekményekért elítélt férfiakra cseréljék. A börtönkoncert december 28-án este tíz után kerül adásba a Hír TV-n.

MNO
2010. 12. 27. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogyan jött az ötlet, hogy börtönkoncertet szervezzetek, de először is, hol és hogyan kerültetek kapcsolatba a Mystery Ganggel?

– A Kamera Hungárián találkoztunk velük, a díjátadón zenéltek. Elkezdtünk beszélgetni, hamar egy hullámhosszra kerültünk, majd kiderült, hogy mi készítjük a Hír TV bűnügyi műsorát. Ekkor került szóba a Johnny Cash életéről szóló film, melyben a legendás előadó egy fegyintézetben zenél. Szó szót követett, és Arató László kollégámmal felvetettük a Mystery Gang tagjainak, hogy meg tudnánk szervezni egy koncertet a hírhedt Csillagba, ugyanis a forgatásoknak köszönhetően jóban vagyunk a fegyintézetek vezetőivel. A rock ’n’ roll hazai képviselőinek természetesen tetszett az ötlet, ahogyan a Szegedi Fegyház és Börtön intézetparancsnokának, dr. Kiszely Pálnak is. Pénzt természetesen nem tudnak a nehéz anyagi helyzetben lévő börtönök fizetni a fellépésekért, de ez egyáltalán nem zavarta a bandát.

– Mi motivált benneteket, mikor megszerveztétek a koncertet?

A fegyintézetekben rendszeresek a kulturális események, hiszen egy kiállítás, koncert hetekig, hónapokig beszédtémát jelent a raboknak, eltereli a figyelmüket a szürke hétköznapokról. Addig sem a szökésen vagy balhén agyalnak. Egyébként rengetegen zenélnek közülük, mert így gyorsabban telik az idő.

– Hogyan sikerült az előadás?

Először is az esemény előtt Kiszely Pál körbevezette az együttest a börtönben, meglátogattak egy zárkát és a Szent Jobb Lator Kápolnát is. Míg a Mystery Gang ismerkedett a fegyintézettel, addig az egyik folyosón kialakították a „koncerttermet”.

Több szám kellett mind az együttesnek, mind a raboknak a feloldódáshoz, akik egy idő után azért verni kezdték az ütemet a lábukkal, majd a kezükkel székükön. (Ülőkoncert volt, mégiscsak hazánk legszigorúbb fegyintézetéről van szó.) Természetesen idővel a zenészek is felszabadultabbak lettek, és a Mystery Gang-koncerteken megszokott kommunikáció alakult ki az együttes és a közönség között. A legnagyobb ováció akkor tört ki, amikor a trió frontembere, Egri Péter elmesélte, hogy nagyapja testvére ’56 után politikai fogolyként a fegyintézet „vendégszeretetét élvezte”. A sikert jól jelzi, hogy az elítéltek a koncert végén felállva tapsoltak, amit az együttes ráadásszámokkal honorált. A Mystery Gang ígéretet tett, hogy ha ismét Szegeden koncerteznek, meglepik a börtön lakóit egy előadással. A program befejeztével a dandártábornok köszönetképpen átadott egy, a fogvatartottak által készített rabbabát, amelynek végtagjait dobverőből készítették.

A koncertet a Hír TV december 28-án tűzi adására este tíz után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.