A Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára az egyes szociális, gyermekvédelmi, családtámogatási, fogyatékosságügyi és foglalkoztatási tárgyú törvények módosításának expozéjában azt mondta: az indítvány a családok védelmét, a szociális biztonságot szolgálja. Kiemelte, hogy a törvénymódosítással visszaállítják kettőről három évre a gyes folyósításának időtartamát. Ebből következik, hogy a gyermeknevelési támogatást újra a legkisebb gyermek hároméves korától lehet majd igénybe venni.
A javaslat korlátozza a gyes melletti kereső tevékenységet. Halász János elmondta: a család és a munkavégzés összeegyeztetése érdekében szükséges, hogy a gyes mellett legfeljebb heti 30 óra munkát lehessen végezni (kivéve ez alól az otthoni munkát). Hozzátette: a gyes folyósítási idejének növelése a gyermekvállalási kedv ösztönzését célozza.
Az államtitkár kitért a lakásfenntartási támogatás átalakítására. Ennek értelmében a korábbi energiatámogatási rendszer alsó két jövedelmi kategóriájába tartozó mintegy egymillió háztartás továbbra is jogosult lesz a támogatásra. Halász János elmondta: a gáz- és távhőtámogatási rendszer megszűnésével egyszerűsödik a lakhatással összefüggő szociális ellátások rendszere, egyszersmind szélesebb körben részesülhetnek a támogatásban azok a rászorulók, akik egyéb fűtési nemeket használnak. A jogosultsági jövedelemhatárt az öregségi nyugdíjminimum 250 százalékában határozza meg a javaslat – ismertette Halász János, kitérve arra, hogy vizsgálni fogják a támogatást igénylők vagyoni helyzetét. Hozzátette: a lakásfenntartási támogatást elsősorban természetben kell nyújtani.
Az államtitkár elmondta: a kormány egységes közfoglalkoztatást vezet be, ezzel a rendelkezésre állási támogatás helyébe a bérpótló juttatás lép. Esetében a jogosultságot évente kell ellenőrizni, a támogatást a jövő év végétől csak annak folyósítják, aki a felülvizsgálatot megelőző évben legalább 30 nap munkaviszonyt tud igazolni, vagy úgy, hogy az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedik el, vagy úgy, hogy közfoglalkoztatásban vesz részt.
A bérpótló juttatás szabályainak többsége megegyezik a rendelkezésre állási támogatáséval, de új elem, hogy a jövőben az önkormányzat rendeletben írhatja elő, hogy a juttatásban részesülőnek rendben kell tartania a lakókörnyezetét. Halász János a foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról összefoglalóan elmondta: a kormány célja, hogy minél több munkára képes ember dolgozzon, találja meg boldogulását ahelyett, hogy segélyre szorul.
Az indítvány további rendelkezéseit ismertetve közölte: csökkentenék a szociális szolgáltató intézmények adminisztrációs terheit, a közfeladatot ellátó személyek körét pedig kibővítenék az intézményi ellátás keretében foglalkoztatott ápolókkal, gondozókkal és szociális, mentálhigiénés munkatársakkal, továbbá a falu- és tanyagondnokokkal, megteremtve ezzel fokozott büntetőjogi védelmüket.
A törvénymódosítás – a gyermek bántalmazásának megakadályozása érdekében – bevezeti a felügyelt kapcsolattartást, amelynek keretében a bentlakásos intézményben vagy nevelőszülőnél élő gyermek és szülője a gyámhivatal határozatában meghatározott helyszínen találkozhatnak.
Rendelkezik a javaslat arról is – mondta Halász János –, hogy az anyasági támogatást minden Magyarországon tartózkodó, a terhesgondozáson részt vevő nőnek biztosítani kell, tekintet nélkül állampolgárságára. Ezenkívül a törvénymódosítás célul tűzi a családi napközik elterjesztését is.
(MTI)
Sikerült politikamentesen megtartani a Győrkőcfesztivált
