Nagy vihart kavart Marcaliban, amikor három fiatal graffitikkel kidekorálta a várost. Falakról, lépcsőházajtókról, kirakatüvegekről, telefonfülkékről, reklámtáblákról leginkább az „anker”, „gyros”, „toy”, „agc” üzenetek köszöntek vissza. Három, 16-17 éves diák speciális filctollakkal, festékszóró spray-vel kódnevüket hirdették úton-útfélen, néhol rajzok kíséretében. Úgy buktak le, hogy a rendőrök fokozottan ellenőrizték a parkokat, illetve a nagyobb áruházak parkolóit, mert a gördeszkázó, futballozó fiatalok egyre több kellemetlenséget okoztak az ott lakóknak.
Az egyik járőr szúrta ki, hogy egyiküknél jelentős mennyiségű speciális filctoll van, ami alkalmas falak, üvegek firkálására. Ezen a szálon elindulva derült ki, hogy három marcali tanuló számlájára írható a város összefirkálása. Kihallgatásukkor elmondták: egyszerűen jó bulinak tűnt.
Fábos Edit, a Marcali Rendőrkapitányság szóvivője elmondta: idén is elfogták azt a marcali graffitist, aki az egyik iskola falát nézte ki magának. További három esetben indítottak eljárást: a balatonmáriai vasútállomás, illetve Balatonszentgyörgyön vasúti szerelvények összefirkálásánál. Emellett öt esetben tettek szabálysértési feljelentést.
Lengyelné Babina Bernadettől, a marcali önkormányzat szabálysértési ügyintézőjétől a Sonline.hu megtudta: augusztus 19-től kerültek a tulajdon elleni szabálysértések a bíróság hatáskörébe. Azzal, hogy módosították a törvényt, első fokon már elzárást is ki lehet szabni. Korábban a felderített eseteknél szinte mindig fiatalkorúak buktak le, ezért még pénzbírságot sem szabhattak ki. A tulajdon elleni rongálásért egyébként százezer forint volt a maximálisan kiszabható bírság.
A falfirkálás egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy közérdekű munkával, illetve pénzbüntetéssel sújtható, az okozott kár mértékétől függően. Ezt még tovább szigorítanák azzal, hogy az okozott kár mértékétől függetlenül járjon börtönbüntetés a firkálásért. Azonban nem csak a törvény szigorú kezébe lehet helyezni a probléma megoldását. Számos ötlettel legális kereteket is kaphatnak a graffitisek.
Szegerdőn is van erre példa: graffitifalat kaptak a fiatalok. Horváth Jánosné polgármester elmondta: miután elkészült az M7-es autópálya, a falu közelében épített felüljáró kiváló célpontja lett a graffitiseknek. Ezért az önkormányzat úgy gondolta, lehetőséget kell teremteni számukra, hogy a hobbijuknak legális keretek között hódolhassanak. Így nem a középületeken hagyják az utcaművészet nyomát és nem a településtől száz méterre húzódó sztráda felüljárójára fújják a festékeket – indokolta a fal ötletét a polgármester.
(sonline.hu)
Együtt hajtja végre a migrációs paktumot a Tisza Párt és Brüsszel
