A Polgári Magyarországért Alapítvány kitüntetését a díj 2005-ös megalapítása óta most először kapta külföldi személy. Wilfried Martens azért kapta a díjat, mert – más nyugat-európai kereszténydemokrata politikusok mellett – szerepe volt abban, hogy a rendszerváltozás idején Magyarországot politikai és gazdasági értelemben „visszahívják”, illetve „visszafogadják” Európába.
Az indoklás szerint Wilfried Martens „az Európai Unió és Magyarország közötti eredményes politikai, gazdasági és a sokszínű kulturális kapcsolat kialakítása érdekében tett több mint ötvenéves erőfeszítéseiért; a határon túli magyar kisebbségek nyelvi-kulturális küzdelmének személyes és példamutató segítéséért, valamint töretlen keresztény hittel és tartással felépített életművéért” vehette át a kitüntetést.
Szájer József, az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának alelnöke az ünnepségen Wilfried Martenst tiszteletbeli magyarnak nevezte. Úgy vélte, Európa politikusai között kevesen vannak, akik annyit tettek Magyarországért, mint a „hívő katolikus és realista” Wilfried Martens.
Utalt arra is, hogy Wilfried Martens politikai indulásában az 1956-os magyar forradalomnak is szerepe volt, mert akkori diákvezetőként egy demonstráción kiállt a magyarok mellett. Szájer József arra is rámutatott: Wilfried Martens élete bizonyíték arra, hogy a szabadság ügye összeegyeztethető a kereszténydemokrata értékekkel, hiszen – mint rámutatott – mindkettőnek alapja az emberi méltóság tisztelete.
A díjat átadó Kövér László arról beszélt: Wilfried Martens megértette azt, hogy 2006 őszén mi történt Magyarországon, azt, hogy a fiatal magyar demokrácia akkor sérülést kapott. Megköszönte, hogy a négy évvel ezelőtt történtek után Wilfried Martens kiállt mellettük „az igazságért és igazságosságért” minden fórumon, majd az európai politikust a Fidesz, a kereszténydemokraták és a magyar emberek barátjának nevezte. A kereszténydemokrata politikus kitüntetéséhez Orbán Viktor miniszterelnök levélben gratulált.
Wilfried Martens az elismerést megköszönve azt hangoztatta: régóta őszinte barátság fűzi a magyar néphez. A magyar forradalmat támogató (a Szájer József által említett) 1956-os brüsszeli demonstrációt felidézve azt mondta: nagyon megrázta őket, hogy a magyar hazafiak milyen üldöztetéseknek voltak kitéve még évekig. Történelmi eredményként értékelte a Fidesz 2010-es választási eredményét, és rendkívülinek mondta az őszi választási teljesítményét is.
Arra figyelmeztetett: Magyarország előtt két nagy vizsga áll: a gazdasági növekedés elősegítése, valamint az európai elnökség átvétele. Azt mondta, hogy Orbán Viktor elkötelezettségével Magyarország képes lesz szembenézni az előtte álló kihívásokkal. A szocialista kormányok nyolc évig tartó imázspusztító tevékenysége után egy új korszak kezdete lehet a sikeres magyar elnökség.
Az alapítvány minden évben egy olyan személynek adományozza az elismerést, aki tudományos, közéleti, művészeti, karitatív tevékenységével maradandó értékeket hozott létre, amellyel Magyarországot, a magyarságot gazdagította, megerősödését az európai közösségen belül elősegítette, valamint tevékenysége jól jellemzi a polgári-keresztény-nemzeti értékközösséget. A kitüntetési oklevélhez és a bronzplaketthez bruttó kétmillió forint juttatás is jár. Ez az összeg korábban egymillió forint volt.
(MTI)
Ukrajna Portugáliától kap támogatást
