Csont Csaba a hidrológiai helyzetről és várható alakulásáról kifejtette: a lehullott csapadék mennyisége általában 10-25 milliméter között volt, de kisebb térségekben, így például a Bódva és a Hernád völgyében sokfelé az 5 millimétert sem érte el. Vasárnap reggelre a terület legnagyobb részét hótakaró borította, amelynek vastagsága 1-6 centiméter, a Mátrában és a Bükkben 6-13 centiméter között változik.
Mint mondta, a Bodrog kárpátaljai mellékvizein mérsékelt nagyságú árhullámok alakultak ki és szlovák területen az Ondavából is jelentősebb vízmennyiség érkezik a Bodrogba, így a hazai folyószakaszon gyengén áradó vízmozgás jellemző, a vízállások kevéssel az elsőfokú készültségi szint felett vannak. A következő napokban további áradásra kell felkészülni, a vízállások tartósan az elsőfokú készültségi szint felett maradnak, de várhatóan nem érik el a másodfokú riasztás értékét. Felsőbereckinél keddre várják az árhullám tetőzését 600 centiméter körüli vízállással, Sárospatak térségében másnap 560 centiméteres értékkel tetőzhet a folyó.
A Tiszán az olvadás és az esők hatására a felső szakaszon árhullám alakult ki, ezért az igazgatóság kezelésébe tartozó folyószakaszon is áradó jellegű a vízmozgás. A következő napokban folytatódik az újabb árhullám levonulása, amelynek hatására a vízszintek tartósan magasak maradnak. Tokaj és Tiszakeszi között a tetőző vízállások a másodfokú készültségi szintek közelében alakulnak majd – ismertette a szakember, hozzáfűzve, hogy Tokajnál várhatóan csütörtökön tetőzik a folyó 700 centiméteres vízszinttel, Tiszapalkonyánál, illetve Tiszakeszinél az év utolsó napján számítanak a tetőzésre 600 centiméter körüli vízállással.
Beszámolt arról, hogy a Takta gyengén árad, másodfokú készültségi szint felettiek a vízállások. A következő napokban Taktaföldvárnál további mérsékelt áradásra lehet számítani, a vízszint megközelítheti a harmadfokú készültségi szintet. Az árvízkapunál – a befogadó áradása miatt – további vízszintemelkedés várható, a vízállások itt kevéssel a harmadfokú készültségi szint fölé emelkedhetnek.
A Sajó külföldi vízgyűjtőjén apadó vízállások jellemzőek. A hazai folyószakaszon Sajópüspökinél vasárnap reggel a harmadfokú készültségi szint közelében következett be a tetőzés, azóta már ott is apad a folyó. Sajószentpéternél hétfőn 315, Felsőzsolcánál másnap 340 centiméterrel tetőzik majd a folyó a számítások alapján – részletezte.
Tudatta azt is, hogy a Bódva felső szakaszán magas mederteltségek mellett, lassan apadó, míg középső és alsó szakaszán lassan áradó vízmozgás a jellemző. Szendrőnél 215 centiméter (plusz/mínusz 15 centiméter) lehet a tetőzés értéke.
A Tarnán jelenleg közepes mederteltségek mellett lassan áradóak a vízszintek. A kialakult árhullám magassága Tarnaméránál és Tarnaörsnél is megközelíti, előbbi helyen esetleg kissé meghaladja a másodfokú készültségi szintet. A Hernádon – a vízgyűjtő nagyobb átlagos magassága és a Ruzsini víztározó csekély teltsége miatt – nem valószínű jelentős árhullám kialakulása, de Gesztelynél a vízállás megközelíti az elsőfokú készültségi szintet – tette hozzá az árvízvédelmi osztályvezető. Megjegyezte: a következő héten egyre hidegebb és nagyrészt száraz időjárás várható, így az árhullámok vízutánpótlása jelentősen csökken majd.
(MTI)
Földöntúli testvérszeretet
