Ezt tényleg megrendezték?

Fej fej mellett halad az eddig nagykoalícióban kormányzó két párt Koszovóban, ahol vasárnap az ország függetlenségének történetében először előre hozott parlamenti választásokat rendeznek. A kormánykoalíció november 2-án egy bizalmai szavazást követően bukott meg, de egyes vélemények szerint azt „előre megrendezték”.

Kovács András
2010. 12. 12. 2:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszovó 2008. február 17-én deklarálta függetlenségét, amelyet azóta 72 ország ismert el, eközben tagja lett a Nemzetközi Valutaalapnak és a Világbanknak. A nagyhatalmak közül a balkáni országot Oroszország, Kína, India és Brazília, míg a térségünkben Szlovákia, Románia, Ukrajna nem ismerte el eddig. 2010 júliusában a hágai Nemzetközi Bíróság kimondta, hogy a függetlenség kimondása nem ütközött a nemzetközi törvényekbe.


A csaknem hároméves, a Dunántúl méretének egynegyedét kitevő új államban a munkanélküliség 16,6 százalékos, a lakosság 35 százaléka él a szegénységi küszöb alatt, de az általános európai arányokkal szemben csupán a népesség 6,6 százaléka idősebb 65 évnél. A mintegy kétmillió lakosú országban az egy főre jutó GDP összege 2500 dollár, amivel a világ országainak a rangsorában a 173. helyet foglalja el.

Nagykoalíció kormányzott

A legutóbbi parlamenti voksolást 2007. november 17-én rendezték Koszovóban. A választást a Koszovói Demokrata Párt (KDP) nyerte a szavazatok 34,3 százalékával, amivel 37 helyet szerzett a 100 fős parlamentben. A KDP alapvetően egy baloldali-szociáldemokrata párt, amelynek elnöke Hasim Thaci. A második helyen a Koszovói Demokrata Liga (KDL) végzett 22,6 százalékkal, amellyel 25 helyet szereztek. A jobbközép konzervatív párt vezetője Isa Mustafa, Pristina főpolgármestere, de emellett az ország elnökét és öt alelnökét is ez a politikai erő adta. A két legnagyobb párt a választást követően nagykoalíciót kötött, a miniszterelnök Thaci lett.


Harmadik helyen az Új Koszovó Szövetség (UKSZ) végzett 12,3 százalékkal, amely 13 mandátumot jelentett a pártnak. A liberális párt alapvetően az üzleti élet szereplőit próbálja megszólítani, amelyet bizonyít, hogy Behgjet Pacolli személyében egy neves vállalkozó a vezetője. Az Albán Kereszténydemokrata Párt és a Szövetség Koszovó Jövőjéért 11, illetve 10 mandátumot szerzett a legutóbbi választáson.

Saját bukásukat rendezték meg?

A választást eredetileg október 15-én tartották volna, miután Fatmir Sejdiu elnök 2010 szeptemberében lemondott. Erre azért került sor, mivel kimondták, hogy megsértette az alkotmányt azzal, hogy egyszerre töltötte be az elnöki funkciót és volt a KDL vezetője. Ezt követően a KDL kilépett a koalícióból, és a kormány a november 2-i bizalmi szavazáson megbukott. A kormány összeomlása után december 12-re írták ki az új választást, amely az ország függetlensége óta az első parlamenti választás lesz.


A választás kiírását az országon kívül és belül is elítélték, mivel elemzői vélemények szerint a koalíció „megrendezte a saját bukását”. A világon sehol sem kezdeményezi egyetlen kormány sem a saját bukását – vélekedett egy koszovói újságíró. Az elemzők azért tartják rossz lépésnek az előre hozott választást, mivel az instabilitást hoz az országba, akkor, amikor az uniós és a NATO-csatlakozás elérése lenne a legfontosabb feladat, ami a bizonytalan helyzet miatt egyre távolabb kerülhet.

Éles a verseny

A legutolsó felmérések szerint a KDP 30,2, míg a KDL 28,1 százalékos támogatottságnak örvend. A kutatás szerint azonban a pártvezetők népszerűsége már fordított arányt mutat, mivel Isa Mustafa vezet Thaci előtt. Harmadik helyen, 16 százalékos támogatottsággal a Vetevendosje nevezetű párt áll, amely Nagy-Albánia megteremtését tűzte a zászlajára. 12 százalékos népszerűséggel negyedik az UKSZ, amelyet az Új Koszovó Szövetség követ 7 százalékkal. Jól látható, hogy a választást követően is koalíciós kormányzás lesz a fiatal államban, de nagy kérdés, létrejön-e ismét a két legnagyobb párt összefogása.


Gyilkosság és bojkott

A választás előtti héten a bosnyák kisebbség vezetőjének a meggyilkolása határozta meg a közbeszédet, aki emellett tagja volt az országos választási biztottságnak is. A kormány szerint a merénylet nem fogja befolyásolni a vasárnapi megméretést. Sefko Salkovic megölésére a helyi uniós erők úgy reagáltak, hogy az erőszaknak nem lehet helye a demokráciában. A helyi szerb kisebbséget már korábban is a voksolás bojkottálására szólították fel. Mindezek ellenére gyakorlatilag a szerb kormány visszatáncolt, s lényegében az ottani szerbekre bízta a kérdés eldöntését. A szerbek nagyobbik hányada – sokkal több, mint a korábbi választásokon – politikai szervezeteket alakítottak, listát állítottak – szám szerint nyolcat –, s részt vesznek a parlamenti mandátumokért folytatott versengésben.


Fotók: Reuters


(Forrás: CIA Factbook, vajdasagma.info, setimes.com, sofiaecho.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.