A főigazgató Szegeden találkozott Magyar Anna (Fidesz) megyei közgyűlési elnökkel, majd a megye összes, katasztrófavédelemben tevékenykedő szervezetének irányítójával. A megbeszéléseken a belvízzel kapcsolatos problémák, a vízelvezetés, a csatornarendszer kérdései kerültek napirendre.
Bakondi György elmondta, hogy a Dél-Alföldet most kiemelten érintő belvíz az ország egész területén gondokat okoz. A védekezést az állam anyagilag támogatja, hiszen a vis maior keretből juttat az önkormányzatoknak, és ha szükségesek lesznek fejlesztések, valószínűleg azok is állami forrást igényelnek majd.
Jelenleg a probléma komplex áttekintésén dolgoznak, hogy fontossági sorrend készülhessen a veszélyeztetettség alapján – tette hozzá. Elmondta azt is, hogy társadalmi vitára bocsátották a katasztrófavédelem fejlesztésére vonatkozó elgondolást, így az országban most a helyi vezetők véleményéről, javaslatairól tájékozódik. Szeged már a tizedik állomás volt.
Árvíz, belvíz
Árhullám indult el a Felső-Tiszán az elmúlt két napban a Tisza vízgyűjtőin lehullott jelentős, néhol 30 millimétert meghaladó csapadék hatására – közölte a Közép-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Kötikövizig) védelemvezetője. Lovas Attila igazgató tájékoztatása szerint emiatt 152 kilométer hosszon elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Zagyva jobb partján, Jászberény és Újszász között, a bal partján, Jászberény és Szászberek között, valamint a Hortobágy-Berettyó jobb partján, Karcag és Túrkeve között. A Hortobágy-Berettyón tapasztalható gyors vízszintemelkedés miatt a folyó felső szakaszán várhatóan pénteken 18 órától másodfokúra növelik a készültséget.
A lehullott nagy mennyiségű csapadék, az áradó befogadók és a csatornák telítettségének emelkedése miatt péntek délelőtt harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el a kisújszállási és a karcagi szakaszon. A ceglédi, jászberényi, jászkiséri, mezőtúri, kiskörei és kunhegyesi szakaszokon másod-, míg a cibakházi szakaszon elsőfokú készültség érvényes. A Közép-Tisza vidékén a vízzel borított területek nagysága meghaladja a 31 ezer hektárt.
A belvízvédelmi helyzet segítségkérést indokolt, ezért pénteken 21 gépész érkezett a győri központú Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól a Kötikövizighez, és azonnal bekapcsolódtak a belvíz elleni védekezésbe.
(MTI)
Interjú Orbán Viktorral az aszályvédelemről + videó
