Kiderült, mitől erősödhet tovább a gazdaság

A belső piac élénkítése, a kis- és középvállalkozások helyzetbe hozása és a fogyasztás bővülése segítheti a magyar gazdaság további fejlődését – mondta el az MNO érdeklődésére Mellár Tamás annak kapcsán, hogy a korábban becsültnél is nagyobb mértékben bővült a harmadik negyedévben a hazai gazdaság. A hét eleji leminősítést Bod Péter Ákos úgy értékelte, hogy annak nem lesz negatív hatása a gazdaságra, de jó lenne visszakerülni a lengyel besorolás szintjére.

Kovács András
2010. 12. 12. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábban közöltnél nagyobb mértékben nőtt a bruttó hazai termék (GDP), amely 1,7 százalékkal bővült a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, míg 2010 második negyedévével összevetve 0,8 százalékkal bővült – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. A harmadik negyedévre a KSH az Ecostattal készített közös gyorsbecslése alapján kicsit kisebb, 1,6 százalékos éves GDP-növekedést várt, tehát tovább folytatódott a magyar gazdaság kilábalása az elmúlt évek meredek zuhanásához képest.

A magyar gazdaság további kitörési pontjai kapcsán Mellár Tamás, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója az MNO-nak elmondta: fontos lenne nyitni Ázsia felé, ahol hatalmas a gazdasági dinamika, de kérdés, hogy ebben hogyan tudunk részt venni, mert ott is nagyon komoly versenyfeltételek vannak. Ami az eddigiekben nem történt meg, hogy a hazai kis- és középvállalkozások helyzetbe hozása mellett a vidékfejlesztésre kell helyezni a hangsúlyt, ami a belső piac élénkítésével járna – tette hozzá. Mellár szerint hosszú távon nem lesz egy fenntartható dolog, ami az utóbbi két évben történt, miszerint a keresleti oldalról a gazdaságot az export vezérli, mert sem beruházás-, sem fogyasztásélénkülés gyakorlatilag nincsen.

Hatékonyabb működés kevesebből

A gazdaság további lendületbe hozását segítheti a kormány által február végére elkészítendő Magyar Növekedési és Stabilitási Program, amely Magyarország strukturális reformprogramja. A szerkezeti reformok a kormányzás valamennyi területét érintik majd. A kutatási igazgató úgy látja, a szerkezeti reformok kapcsán azt mondja mindenki, hogy Magyarországon az újraelosztás aránya 48-50 százalék körül van, ez a velünk hasonló fejlettségű országokban 8-10 százalékkal alacsonyabb, ezért a következő években mindenképp szükséges ennek a lecsökkentése.

Ennek egyik eleme természetesen a bevételi oldalon, hogy az adókat csökkentjük, amit a kiadási oldalon szintén költségcsökkentéssel kell kiegyensúlyozni – tette hozzá. Mellár rámutatott arra, hogy ezt fűnyíró módszerrel nem lehet végrehajtani, csak akkor érhető el az újraelosztás csökkentése, ha a nagy elosztási rendszerek átalakítása megtörténik. Ezt az jelenti, hogy hatékonyabb működésre lesznek képesek ezek az ágazatok, kevesebb kiadás mellett – hangsúlyozta a szakértő.

Nem okozott meglepetést a leminősítés

Két kategóriával, Baa3-ra rontotta Magyarország szuverén adósságbesorolását az egyik vezető amerikai hitelminősítő hétfőn, a Moody’s Investors Service. A leminősítés nem számított meglepetésnek, hiszen hónapok óta pedzegetnek hasonló lépést a nagy hitelminősítők. Eddig hazánk a Moody’s-nál a Baa1-es csoportban volt.

Két fokozattal feljebb tartott minket a Moody’s, mint a Standard & Poor’s és általában a minősítő intézetek nem szoktak ekkora különbséget tartani egymás között – mondta el lapunknak a leminősítés kapcsán Bod Péter Ákos egyetemi tanár. Ez csak akkor történik meg, ha a gazdaságpolitikára van valami speciális információjuk, vagy pedig a térség egészével kapcsolatban van valamilyen elgondolásuk – tette hozzá a volt jegybankelnök.

Az ír válság volt a fő ok

Bod szerint a magyarországi térség, azonban nem tekinthető egységesnek, mivel Szlovénia és Szlovákia már eurót használ, ezért ők automatikusan más besorolás alá kerülnek. Az egyetemi tanár leszögezte, hogy hazánk abba a kategóriába került, ahol 70-80 százalékos az államadósság és így a most kitört ír krízis érzékenyebbé teszi a hitelminősítőket a kockázatokra. „Ez a döntő, ami miatt visszaraktak minket két fokozattal lejjebb.”

Az a gazdaságpolitika, amelyet a magyar kormány folytat, rejt bizonyos kockázatokat, de az, hogy levisszük az adókat, lendületbe jön a gazdaság, munkába állnak százezrek és visszafizetjük a felvett pénzeket, megvalósítható elképzelés – mutatott rá az egykori miniszter.

Bod úgy látja, a leminősítést követő növekvő finanszírozási költségek hátrányos helyzetet teremtenek, ahogy a gyengülő forint is, de nem szabad arról megfeledkezni, hogy ez az exportőrök számára kedvező, így a gazdaság egészét nézve nem szenvedünk el veszteséget a döntés következtében. A legjobb az lenne, ha szépen odakerülnénk, ahová Lengyelország most tartozik – hangsúlyozta a szakértő.

Követhetjük a csehek és a dánok útját is

Még a múlt héten hozta nyilvánosságra a JP Morgan bankcsoport befektetési és elemző részlege azt az elemzését, amelyben Magyarország és Lengyelország esetében 2019-re, Csehország és Románia esetében 2020-ra, „vagy még későbbre” tolta ki az általa várt euróövezeti csatlakozási időpontokat. Ennek kapcsán Bod kijelentette, hogy stabil valuta szükséges a gazdasági fejlődéshez, míg az instabilitás nagyon költséges. Az egyetemi oktató szerint a nemzeti valuta megtartása Magyarország esetében az instabilitás forrása, mivel a lakosság jelentős része devizában adósodott el.

Természetesen az erős valuta lehet a nemzeti valuta, mint a csehek és a dánok esetében, de ehhez olyan feszes költségvetési politika szükséges, amiről hazánk esetében nehéz beszélni – mondta Bod. A szakértő szerint miután Magyarországon állandó túlköltekezési veszély áll fönn, ezért a legjobb megoldás, hogy a jó valutát használjuk. „Abban hiszek, hogy az erős valuta nekünk jó, ezért szükséges az euróövezetbe való minél előbbi belépésünk” – zárta szavait a közgazdász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.