Leleplezték a romantikus szoborcsoportot + Kép

Újraavatták Margó Ede 1929-ből származó Chopin-szobrát Gödöllőn – olvasható a Lengyel Intézet közleményében. A nagy lengyel zeneszerző nevét viselő zeneiskola előtt, december 18-án Gémesi György, Gödöllő polgármestere, Ella Attila, a zeneiskola igazgatója, valamint Arkadiusz Bernaś, a budapesti Lengyel Intézet igazgatója leplezték le a romantikus szoborcsoportot.

MNO
2010. 12. 21. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iskola hangversenytermében az avatást követőn Gémesi György, Gödöllő város polgármestere méltatta Gödöllő szoros testvérvárosi együttműködését Żywiec városával, valamint a helyi lengyel kisebbségi önkormányzat aktív munkáját. A Lengyel Intézet igazgatója őszinte örömét fejezte ki a szobor felújítása és áthelyezése alkalmából.

Magyarországon egyedül a gödöllői zeneiskola viseli Chopin nevét, ezért is volt oly fontos támogatni a korábban az intézmény udvarán található szobor felújítására irányuló kezdeményezést – hangzott el a Lengyel Intézet vezetőjének beszédében. Ella Attila, a zeneiskola igazgatója köszöntőjében elmondta, hogy bár a zenei nevelés a városban több mint fél évszázados múltra tekint vissza, a város csak 1974. január 1-jén alapította önállóan működő körzeti zeneiskoláját. Az intézmény gyors fejlődésnek indult Pálfalvi Ferenc igazgatása alatt, aki kiváló érzékkel lelt rá a szoborraktárban hányódó remekműre, Margó Ede Chopin-szobrára, melynek hatására a zenei romantika egyik legjelesebb képviselőjét választották az iskola névadójának. Az intézményt hivatalosan 1984-ben kereszteltek el Frédéric Chopin Zeneiskolának.


A fővárosi pályázatra jelentkező neves magyar szobrász, Margó Ede célja a szobor alkotásakor Chopin magával ragadó romantikus zenéjének szimbólumokba ültetése volt, ezért helyezett a zongorája mögött alkotó zeneszerző elé egy zenei extázisban lévő táncospárt. A szoboregyüttes megbotránkoztatta a krabeli közízlést, ezért a város csak jóval a műalkotás elkészülte után vásárolta meg az emlékművet. Eredetileg a Horváth-kertben akarták felállítani 1930-ban, de csak 1938-ban avatták fel a kőbányai Szent László téren. A világháborút szerencsésen átvészelte, majd 1948-ban raktárba került. Több helyen tárolták, a hetvenes évek végén Szentendrén állították ki. 1983 decemberében a gödöllői zeneiskola igazgatójának javaslatára a Grassalkovich-kastéllyal szemközti zeneiskola kertjében helyezték el, az iskola pedig ekkor vette fel Chopin nevét.

A szabadtéri szobor az időjárási viszontagságok hatására, valamint hányattatott sorsa miatt alapos tisztítást és konzerválást igényelt. A lengyel zeneszerző-óriás születésének kétszázadik évfordulója alkalmából végre sor kerülhetett a megragadó szépségű romantikus alkotás helyrehozatalára, magyar és lengyel intézmények összefogásának köszönhetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.